KSIĘGA REZÓW -- ŚWIĘTA AWESTA

REZA 15



,Niech zło zostanie pokonane ‘’.



Niech dewy rozsiewajace nieprawdę i oszczerstwa, balwochwalcy i czyniący magię zostaną pokonani!

Niech zły duch odejdzie!

Niech zniknie, aby porządek dobrego stworzenia świata cielesnego nie był rujnowany.

O Mazdo!

O Dobra Myśli!

Strzeż nas od tego, który niesie ze sobą nędzę i zniszczenie!

Szczęście i dostatek będzie naszym udziałem.

A zwycięstwo należy do nas

O Wszechmogacy!

Wyślij do nas swoją pomoc.

REZA 14



,O blogostan dla podążających drogą Zaratustry '.



A moc Ahury współdziała z tymi, którzy są posłuszni Jego Prawu.

Na tych, którzy są posłuszni Jego Prawu.

Na tych, którzy czynią sprawiedliwość niech spocznie Twoja błogosc, siła i wsparcie Dobrej Myśli.

Niech Ahura cię darzy wszystkimi darami, dla czynienia dobra.

Niech obdarzy cię długim życiem i potrzebnymi łaskami. Niech oświeca cię mądrością i kieruje twoimi krokami.

Niech wzmocni twoją wiedzę o Jego Prawie.

Niech mocą dobrych myśli, słów i czynów zło ustępuje dobru, mocą Jego imienia.

O Mazdo!

Ty który jesteś najhojniejszą ze wszystkich istot!

REZA 29



,Wywyższam Ahura Mazdę ‘’.



Jako Mistrza mojego ducha ;jako władcę życia, milosiermego, miłego i silnego.

On jest znawcą wszystkiego i ma gruntowną wiedzę o wszystkim.

Jest Panem wszelkiego istnienia i hojnosci. Świat, czas i miejsce należą do Niego. Istnienie żywych istot jest dzięki Jego łasce.

On stworzył je wszystkie dzięki Swojej mądrości i poprzez nie wyraził Swoją moc.

Stworzył zarówno ciało, jak i ducha.

On stworzył i daje mądrość ludzkości.

Cokolwiek żyje na lądzie i w oceanach ma nadzieję na Jego łaskę.

Zniszczenie, ból i cierpienie czy wojna nigdy nie pojawią się wokół Niego.

On jest znawcą nieznanego i jest widzącym ;tym który uzupełnia nasze braki. Daje ludziom rozum, roztropnosc, wiedzę i wiarę.

Jest tym, który powołał Zaratustre, aby przekazać ludziom Prawo ;i że ten, który przylgnie do tego Prawa nie zazna smutku w obu światach.

Jest mądrością ;nie ma nikogo nad sobą ;

i nikt nie może dorównać Jego mądrości.

Ludzie zawsze się modlili. Człowiek będzie się modlił aż do momentu kiedy przyjdzie na świat zbawiciel który przyniesie ostateczne odnowienie świata. To instynktowne i wrodzone pragnienie człowieka.Jest jak oddychanie, myślenie i mowa. Jest niezbywalnym towarzyszem ludzkiego umysłu.

Modlitwa zawsze rośnie w głębi, w ferworze, oddania w bezinteresowności, w duchowości. Modlitwa zaczyna się od wielkich wzniesień, wołania i kończy się wzniosłymi pieśniami.

Modlitwa jest wyrażaniem w słowach pobożnych uczuć serca, przepełnionego pobożnością i oddaniem. To jest oddech ducha. Jest to komunia z Ahura Mazdą. To najszlachetniejsza forma wyrażania myśli w słowach wzniosłym języku ducha, dźwięk emisji serca i werbalnej ekspresji szlachetnych uczuć.

Poprzez modlitwę można przekazać uczucia radości i smutku, wdzięczności i miłości, nadziei i strachu. W duchowym głodzie i pragnieniu łaski Boga, wyrażają swoje żale, smutki, przed Stworzycielem a także wyznają swą winę, pragnie pomocy i miłosierdzia.Modlitwa jest wielką dyscypliną dla ludzi. Jest to walka, poszukiwanie czegoś poza światem materialnym, to poszukiwanie woli, mocy, siły ideału, którego człowiek nie posiada ale pragnie go osiągnąć.Bóg zachęca do zwyczaju modlitwy. Pozwala mi poznać Swoja wolę. Będę się modlił w skupieniu mojego umysłu i będę modlić się z całego serca. Będę się modlił do Ciebie w słowach nabożnych z całego serca i będę Cię prosił w ciszy abyś usłyszał moją modlitwę, nawet w myślach.

Czytasz w moich myślach i zmieniasz moje uczucia i znam swoje aspiracje. Modlę się o to, o Boże Ahura Mazdo, aby moja modlitwa doszła do Ciebie wtedy i ja do Ciebie przyjdę. (Dastru Dhalla 1A-34)Modlitwa przemienia moje życie wewnętrzne. Wznoszę moja silną modlitwę, moje ciało i umysł tętni życiem i jest ożywione duchem. Staje się lepszą osobą z promienną twarzą, o oczyszczonych myślach, spokojem umysłu, sercem i duchem pełnym życia.Nie pozwól by moja modlitwa była zła lub powierzchowna. Nie mogę się modlić pośród zakłóconego umysłu.Dopomóż mi, kontrolować moich myśli i doprowadzić je z powrotem z wędrówki bez celu, by pamiętały o Twojej obecności były skupione na tobie. Daj mi siłę, by modlić się jednym i niepodzielnym umysłem.

Nakłoń swe ucho do mnie, Boże Ahura Mazda, kiedy się modlę.Moje słowa są słabe, pomnóż spontaniczność mojego serca. Będę się modlił gorąco nie zważając na słabości mojego serca i moich ust. Moje usta będą mówić językiem mojego serca i mój język będzie wyrażać to, co kryje się w moim sercu.Nie będę zaniedbywać moich modlitw, żeby nie wzmógł się głód wyższej natury i ducha. Będę zaczynał i kończył dzień z modlitwą i pobożnością zachowaną w sercu. Będę się modlił o wyniesienie sprawiedliwości i świętego życia o Mój Boże, Ahura Mazdo.Dastur Dhalla na 1. 35)

Modlitwa jest najsilniejszym środkiem komunii miłości między Tobą a mną, o Boże, Ahura Mazdo.Otwierają się drzwi mojej wewnętrznej świątyni, abyś mógł do niej wejść. Wtedy wznoszę moje rozpalone serce kiedy widzisz w jego wnętrzu to wszystko co mnie niepokoi. Budzę się ze spokojnym umysłem i promienną twarzą, w piersiach czując zapał. Modlitwa przynosi mi ulgę. Bez wątpienia wielka jest skuteczność modlitwy. I cierpię z powodu nędzy mojej duszy, kiedy ją zaniedbam.

Niesforne uczucia i myśli wędrują wraz z wrzaskiem zakłócając ciszę i spokój mojego umysłu.Będę z nimi walczyć aby zostały pokonane. Uciszę burzę i zgiełk mojego ciała. Nie będę ofiarowywać powierzchownej modlitwy, nie będę się modlił bez koncentracji umysłu, nie będę się modlił niechętnie wypowiadając słowa.

Moje wargi to głos mojego błagania. Gdy moje usta przebywają w ciszy, moje serce odmawia modlitwę. Ty nie potrzebujesz żadnego dźwięku. Słyszysz oddech mojego serca w cichej modlitwie.Szlachetna myśl jest modlitwą. Poważne życzenie i prośba jest modlitwą. Pragnienie jest pobożną modlitwą. Szczere westchnienie mojego serca jest modlitwą. Uczciwa praca jest modlitwą. Prawo do życia jest modlitwa.Modlitwa podtrzymuje mnie. W świeżości świtu, zaczynam dzień pracy z modlitwą.Mogę dostroić mojego ducha i moje serce będzie śpiewać pieśń chwały na cześć Twoją. Moje życie nie jest wystarczająco długie, aby wysławić Cię w pełni. Z czystością umysłu i świętością serca, kłaniam się ku Tobie w modlitwie. Modlę się do Ciebie z oddaniem, dla ciebie moje serce jest w otoczeniu ognia miłości do Ciebie Boże Ahura Mazdo.(Dastur Dhalla 2A-10)Wszyscy mężczyźni oraz kobiety są członkami jednego gatunku człowieka, są rodziną i synami wspólnego rodzica, bracia i siostry współzależni od siebie w życiu. Co jest dobre dla jednego jest dobre dla wszystkich.

Rozwijają się i kiedy zaufanie zamieszka wśród nich zachowują się z odwzajemnioną miłością braterskąŻycie jest pełne perypetii i burz, ale On daje całą moc do radzenia sobie z nimi. To przynosi harmonię i spokój w rodzinie i kraju. Daje im ochronę przed zewnętrznymi agresjami. Wspólnej interesy i wspólne nadzieje, wspólne dążenia i wspólne przeznaczenie, prowadzi ich do pełnej współpracy, zwiększa jeszcze bardziej zaufanie, które zaczyna jednoczyć, jedność umysłu i serca w celu uzyskania szczęścia.Lecz gdy tylko w swoich szeregach zacznie pojawiać się odrobina zła, zaczynają słabnąć i cierpieć.Gorzka złośliwość zaczyna wypełniać ich serca. Zawiść i nienawiść zaczyna ich otaczać jak bezwzględny wróg. Wszyscy stają się przeciw wszystkim.Ludzie na świecie żyją jak na wulkanie. Silne narody drapieżnie niszczą słabszych. Uzbrojone w śmiercionośną broń współczesnej nauki, dodało wojnie jeszcze bardziej straszliwego wyglądu. Na próżno starają się o utrzymanie trwałego pokoju w tak roztargnionym świecie. Nie znajdują miejsca spoczynku dla swoich umysłów. Niech wszystko, co jest drażniące i prowadzi do przewlekłego zaburzenia pokoju między narodami zginie! Dlatego módlmy się!

Ty nakazałeś abyśmy się wzajemnie miłowali, jedni drugich, jak ty nas, abyśmy byli zjednoczeni w miłości i z Tobą nasz Boże. Ty rozlałeś Swoja miłość w każde ludzkie serce, aby mężczyźni i kobiety kochali się, jedni drugich, aby żyli w zgodzie jak bracia i siostry, żyli w niezniszczalnej jedności.Pomóż nam abyśmy razem mogli chodzi po ziemi zjednoczeni w sercu z Tobą Ojcze całej ludzkości.Z płomienia rośnie jasny święty ogień na ołtarzu, miejsca moich modlitw , aby doszedł do Twojego niebiańskiego Domu o Boże, który Jesteś pośród duchów czystych i sprawiedliwych przodków. Twoje powietrze schodzi na ziemię z najwyższego nieba, aby usłyszeć oddawane pobożne modlitwy z naszych domów na ziemi.Ty jesteś Duchem i ja modlę się w duchu, ze świątyni mojego serca proszę Cię. W modlitwie szacunku otwieram moje serce do Ciebie ze wszystkimi moimi pragnieniami, nadziejami i obawami.Poświęcam mój umysł dla Ciebie, oddaje moją wolną wolę Tobie, moje serce do ciebie należy.


Za wszelkie nikczemne myśli, które żywiłem, za wszelkie niegodziwe słowa, które wypowiedziałem i za wszelkie niegodziwe czyny, które popełniłem lub zostały prze ze mnie wykonane bezwiednie - za wszystkie popełnione niegodziwosci szczerze żałuję.

Chwalę dobre myśli, dobre słowa i dobre uczynki oraz te, które mają być przemyslane, wypowiedziane i wykonane.

Przyjmuję wszystkie dobre myśli, dobre słowa i dobre uczynki.

Odrzucam wszelkie złe myśli, złe słowa i złe uczynki.

REZA 18

, OSOBISTA PRZEMIANA ".



Wszystkie dobre myśli, wszystkie dobre słowa, wszystkie dobre uczynki czynię chętnie.

Wyrzekam się wszystkich złych myśli, wszystkich złych słów, wszystkich złych czynów.

Wszystkie dobre myśli, wszystkie dobre słowa, wszystkie dobre uczynki prowadzą do siedziby Ahury.

Wszystkie złe myśli, wszystkie złe słowa, wszystkie złe uczynki prowadzą do ciemności ; i nie są korzystne dla dobrego stworzenia.

e

REZA 19

,W chwale Najwyższego ".



Chwalcie imię Tego, który zawsze był, zawsze jest i zawsze będzie.

On jest Niewidzialnym duchem.

On jest Ahura Mazdą.

On jest największym Panem, potężnym i mądrym, Stwórcą, żywicielem,

opiekunem.

współczującym,

cnotliwym,

przebaczjącym

czystym,

Dawcą Sprawiedliwości,

wszechmocnym.

Niech do mojego domu zawita moc i siła pobożności. Niech siła Boskiego Prawa Porządku wprowadzi ład zamiast nieładu;

sprawiedliwość zamiast niesprawiedliwości. Niech postępowanie według Prawa Ahury nigdy nie zostanie wykorzenione z mojego domu . Niech Święci Nieśmiertelni ,którzy są nosicielami Sprawiedliwych lekarstw , przybędą mi z pomocą . Niech Boska wiedza osiądzie w nim ,aby dobro mogło sięgnąć szczytów gór; a zło zostało złamane i odrzucone.

Niech Prawo Dobra obezwładni ducha nieposłuszeństwa, ducha zazdrości, niezgody i niech pochłonie wszystko to co szkodliwe i niekorzystne . Niech miłość i życzliwość obezwladnią kłótnie i podziały.

Niech prawdziwie wypowiedziane słowo obezwładni fałszywe słowo wypaczające

Prawdę ! Pokora obezwładni dumę.

Słowo Prawdy zwycięży fałszywą mowę nierozumnych.

Niech mój dom stanie się oddany i pełny miłości wobec Ahury.

REZA 33



,O odwagę w przestrzeganiu Prawa ".



Daj nam odwagę i zdolność do czynienia dobra, które jest korzystne.

Udziel łaski i siły tym, którzy dbają o nasze wody ;

o nasze lasy, które dają nam wiele radości ;

o nasze ziemie, by dawały obfite plony.

Niech nasze prośby zostaną wysłuchane, o Mazdo! Niech nasz umysł zostanie zachwycony, a duch oczyszczony Twoją wielkością.

O Ahuro Mazdo, oby tak się stało!

W najlepszej sprawiedliwości widzimy Twoje działanie.

Przez czynienie sprawiedliwości zbliżamy się do Ciebie.

O Święta Istoto!

To, co jest dobre, to o czym myślałeś ;Ty stworzyłeś i dokonaleś.

Udziel nam, a także tym, którzy są Twoimi naśladowcami pragnienia świętości ; dobroczynności i pracowitości.

A Słowo Twoje jest słowem Prawdy i zdrowia, życia nieśmiertelnego.

Bo takie jest Twoje królestwo i takie jest Twoje Prawo.

REZA 37



Wyznaję, że jestem czcicielem Ahura Mazdy ; wyznaję Dobrą Naukę Zaratustry zgodnie z objawieniem ;

wstrzymuję się od ścieżek dewów.

Postępując zgodnie z Prawem Ahura Mazdy wyrzekam się wszystkich złych myśli, którymi myślałem do tej pory na tym świecie ; niegodziwych słów, którymi krzywdziłem i raniłem do tej pory ;

niegodziwych czynów, które zostały przeze mnie popełnione, a które były spowodowane przeze mnie.

Te wszystkie, które odnoszą się do mojego ciała, do mojego ducha i tego świata ;

odnoszące się do świata poza nim ; wszystkie je odrzucam, dobrymi myślami, dobrym słowem i dobrym czynem, szczerze za nie żałując.

Niech przez ich odrzucenie splendor i chwała Ahura Mazdy wzrasta.

Niech kapłan Ahura Mazdy, który według starożytnej tradycji Aryjczyków sprawuje służbę przy świętym Ogniu, pouczy mnie na podstawie doskonałości świętych Pism, które są potężną bronią przeciw dewom i nikczemnym ludziom, które mają potężną moc tego, który jest Stworzycielem.

O składaniu czci i chwały Mazdzie i postępowaniu zgodnie z Jego czystym Prawem.

Aby w ten sposób przynosić dobrobyt światu, Sprawiedliwego, Pana Sprawiedliwości.

REZA 2



, Ty który sprawujesz władzę ".



O Ahura Mazdo! Ty który sprawujesz zgodnie z Twoją wolą władzę nad swoim stworzeniem.

Który rządzisz i opiekujesz się drzewami i roślinami, zraszając je wodą ; a zwierzęta mogą cieszyć się z obfitości paszy.

Całe dobre stworzenie cieszy się wszelkim dobrem pochodzącym z czystości!

Niech sprawiedliwi panują nad ludem ;

niech nie rządzą nami źli ludzie.

Niech naszym krajem rządzi dobry władca ; powierzamy go Tobie, o Ahura Mazdo, i sprawiedliwości, która jest najlepsza.


Zostałem stworzony i należę do Ahura Mazdy dla dobra, nie dla czynienia nikczemności. Moje działanie i rodowód pochodzą od Kajomarsa. Moją matką jest Ziemia, a moim Ojcem jest Ahura Mazda.

Moje człowieczeństwo wywodzi się od Maszji i Maszjana, którzy byli pierwszym nasieniem i potomstwem Kajomarsa.

Aby spełnić mój obowiązek wyznaję : że wierzę w Ahura Mazdę, który był i na zawsze będzie, że jego królestwo jest wieczne i że jest nieskończony i czysty i że Angra Mainju nim nie jest przez wzgląd na jego niszczycielską naturę.

Należę do Ahura Mazdy i jego hojnych Świętych Nieśmiertelnych i nie mam związku z Angra Mainju i jego współpracownikami.

Moim pierwszym prawem na ziemi jest wyznawanie i przestrzeganie Prawa Ahura Mazdy, wypełnianie należnych obowiązków wynikających z Jego Prawa ;bycie niezłomnym i utrzymywanie wiary w Niego ; odróżnianie dobrych uczynków od złych, dobro od zła, światło od ciemności i cześć w oddawaną Bogu Ahura Mazdzie

od czczenia dewów.



1 Kapł. 3 10-18

REZA 20



,W podziękowaniu za stworzenie ".



, Składamy podziękowania Wielkiemu Stwórcy, który dzięki swojej niezrównanej sile i mądrości stworzył wzniosły świat ;

ziemię, powietrze, wodę, niezwykłość nieba, błyszczące słońce , błyskotliwy księżyc, wiatr, jasny raj Garodeman, drzewa, dobroczynne zwierzęta, metale, ludzkość i ogień ".

REZA 38



, Przeciw obecności duchowych pasożytów "



O Mazdo, Boże Mądrości, Ty który dałeś człowiekowi wiedzę, by dążył do doskonałości i nieśmiertelności. Pradawne źródło mocy Twojego Ducha Świętego.

Ty, który jesteś źródłem wszelkiej Sprawiedliwości i Dobra ;

oczyszczaj nasze drogi, którymi podążamy ; zło, przekleństwo i wszelką nieczystość wychodzącą od ludzi zniewolonych duchem sprzeciwu, niech do nich wróci!

Niech kłamstwo zostanie poddane ogniowi Twojej Prawdy ;niech światło dotrze i rozjaśni najcenniejsze miejsca w myśli ludzkiej, a duch zostanie uzdrowiony.

Niech moc zła ustępuje na drodze sprawiedliwego, a siły ciemności zostaną ujarzmione mocą Twojego Ducha.

Niech świat śmierci omija Drogę Sprawiedliwego, który kroczy Drogą Życia, jaką nam wskazaleś.

Niech Twoje Światło rozświetla ciemność.

REZA 34



, O wdzięczności niosących wiarę ".



Poważanie i cześć!

Chwała i wdzięczność!

Tym, którzy dobre rządy w imieniu Ahury sprawowali.

Którzy po otrzymaniu Słowa Mazdy podjęli walkę o sprawiedliwość i godność ludzi.

Tych, którzy pobożnością zło odstraszali, od Kajomarsa po tego, który objawi się w przyszłości, co dobroczynne zwycięstwo przyniesie.

Chwała tym, którzy byli pierwszymi w wierze.

Chwała królom aryjskim i chwarenie Kejanidów.

Chwała Świętej Ziemi Aryjczyków i mądrości na niej spisanej.

Chwała arkaimskiej Ziemi, kolebce Aryjczyków.

Chwała tym, którzy zostaną powołani do świetej służby dla sprawiedliwości Ahury.


Chwała nauczycielom słowa Mazdy, kapłanom Istniejącego i Ratu, stojących na straży wiary aryjskiej wszystkich pokoleń i miejsc ;

i tym którzy w prostocie ducha światło wiedzy i zbawienia niosą.

Chwała Dobrej Myśli, Świętym Nieśmiertelnym, pokorze, światłu i ogniowi, posłuszeństwu i odwadze nieskażonej, dającej zdrowie.

Chwała dla Ahury, Świętemu Stworzycielowi i Domu Jego świętemu ;

Stolicy Sprawiedliwości ;

Domu jaśniejącego dobrem i milosierdziem;

Panu sumienia, strażnikowi naszego ducha.

REZA 12



,Słowo Ahury jest pełne chwały ".

Chwalimy mądrość Ahura Mazdy i pragniemy lepiej zrozumieć Jego Święte Słowo.

Chwalimy mądrość Ahura Mazdy, i uczymy się Jego Świętego Słowa.

Chwalimy słowo Ahura Mazdy, aby mówić o Świętym Słowie i uczynić je żywym w naszym życiu.

Rozważamy je i chwalimy każdego dnia i nocą.

Słowo Dawcy Mądrości

REZA 11



,Dary Ahura Mazdy ".

Udziel nam, o Mazdo, błogości, ochrony i mądrego życia! Pełnej błogości, pełnej ochrony i pełni życia z mądrością i zrozumieniem dla ducha.

Udziel nam, o Ahuro, tego co jest pouczające teraz i na zawsze o najlepszym istnieniu, jakim jest raj.

Święte Światło i pełnia błogości, jako dobra nagroda za pobożne słowa i czystość ducha.

REZA 16



, Dobre czyny ludzi ".



Przez wzgląd na Jego Świętość ;

Tego który nazywa się Ahura ;

który zna wszystkie dobre czyny wszystkich żywych istot.

Chwalimy pobożnych ludzi o dobrych myślach, o dobrych myślach, o dobrze uksztaltowanych myślach i słowach i czynach niezlomnych z miłości dla dobra.

Kobiety i mężczyzn szczodrych i mądrych, postepujacych według dawnego Prawa.

REZA 13



, Praca to uwielbienie "



Bądźcie gotowi, wy co AHURĘ wzywacie!

Niech wasz umysł, ręce i stopy będą przygotowane. Aby wykonywać dobre uczynki, zgodnie z Prawem i we właściwym czasie.

Aby uniknąć złych uczynków, niezgodnych z Prawem i w niewłaściwym czasie.

Nabywajcie wprawy w czynach sprawiedliwych.

Nabywajcie wprawy w pracy dla potrzebujących.