Komunikator

Jako że jestem wręcz przekonany że nasza społeczność nie będzie mile widziana w wielu kręgach a nasza wymiana zdań może być dla nich łakomym kąskiem chciał bym zapytać ludzi bardziej oblatanych ode mnie w temacie. Który z komunikatorów posiada faktyczne szyfrowanie end to end i nie zbiera logów? Fajnie by było prowadzić konwersacje bez skrępowania.

Proponuję po prostu zacząć korzystać z czegoś takiego.

Cześć Wojtek!



Ja miałem dokładnie takie same obawy jak ty, więc za namową Marcina zaczełem testować szwajcarski komunikator Wire



https://wire.com/en/



Wersja na Androida jest darmowa, oferują też płatne rozwiązania biznesowe.



Testuje już drugi miesiąc i jestem zadowolony, przesiadłem się z WhatsApp gdyż wprawdzie bardzo wygodny to jest własnością Facebooka i nie wierzę w to ich szyfrowanie End-To-End.



Dodatkowo polecam także zainstalowanie VPN oraz zmiane przeglądarki na jakąś bardziej bezpieczna np Brave.



Patrz post na samej górze strony Ariowie:

https://ariowie.com

telegram.



https://telegram.org/

WhatsApp, telegram, wire i wszystkie inne, gdzie serwery są w rękach okupanta, nie mają racji bytu i nie są bezpieczne. Tylko system nad którym mamy całkowitą kontrolę jest w miarę bezpieczny.

A kto jest dla Ciebie okupantem?

Kogokolwiek nie wymienisz pamiętaj, że nie każdy kto jest danej narodowości/nawet firmy ma złe intencje. A skoro nie podajesz konkretnych informacji to trochę ta odpowiedź to spam.



Co do Wire nigdy nie słyszałem i warto potestować, dzięki :slight_smile:

Dzięki za odzew. Nie wiem dlaczego nie dostałem powiadomienia o odpowiedzi w temacie ale sprawdzę to.

Co do vpn, przeglądarki i poczty to używam tych ogólnie uznanych za bezpieczne a poza tym na komputerach już od wielu lat używam systemów operacyjnych opartych na linuksie, głównie Ubuntu. Boli mnie tylko że nie ma alternatywy dla Androida na telefony, co prawda Cannonical coś w temacie robił z Ubuntu ale z tego co wiem temat został porzucony.



Po krótkim rozeznaniu sytuacji Wire zamieszkał na moim telefonie i zobaczymy jak to śmiga



Pozdrawiam Wojtek

Wojtek, czy jesteś w stanie podpowiedzieć jak się przenieść z windowsa na ubuntu? Przymierzałem się pare razy ale nie wiem czy mój laptop udźwignie najnowszy system. Laptopa mam z 2011 :frowning: I nie wiem jak to będzie z resztą programów jak adobe photoshop itp czy tam działają lub są zamienniki?



Co do powiadomień to one po prostu nie działają. Niestety strona jest do dopracowania

Zaręczam że udzwignie.

Ja nigdy nowych nie kupuję, eksploatuję poleasingowe laptopy. Będzie chodzić na dwurdzeniówkach bez zająknięcia.

Co do oprogramowania to są odpowiedniki, nie bawię się grafiką ale z tego co wiem to Gimp jest odpowiednikiem.

Tak, przyznam. Z czystej wygody mam kilka lapków z znienawidzoną “windą” ale są one zwykle ograniczone do programów diagnostycznych. Miałem to co prawda kiedyś pod Ubuntu wszystko na jednym “głównym” lapku ale zmiana komputera powodowała konieczność konfigurowania zbyt wielu programów.

Hej, ściągnij sobie Linux Mint, jest on bardzo intuicyjny zwłaszcza dla początkowych użytkowników. prosty w obsłudze z potężna baza programów które możesz pobrać i zainstalować bezpłatnie. Nine ma tam bardzo specjalistycznego oprogramowania ale prostsze rzeczy możesz robić. Odpalasz plik linuxa na windowsie generuje się obraz płyty, nagrywasz to wszystko na płytkę dvd, odpalasz kompa z płytki i linux sam sie instaluje w komputerze na którym masz zainstalowany winndows. Musisz tylko mieć odpowiednią ilość miejsca na dysku. Instalator sam Ciebie poprowadzi przez proces instalacji. Po instalacji przy odpaleniu komputera pojawi się możliwość korzystania z 2 systemów win. i lin. wybierasz ten który aktualnie Ci będzie potrzebny. Pzdr.

Super. Będę się was radził jak będę zmieniał system na linuxa :slight_smile: fajnie że jesteście. Będę podpytywał was żeby nic nie zepsuć :stuck_out_tongue:

Proponuję dokończyć temat Linuxa w nowy temacie - wątku by nie robić tu śmietnika. Tu rozmawiamy na temat komunikatora.

Zapewniam że powiadomienia działają. Proponuję ruszyć głową a nie oceniać wszystkich do okoła. Tak na początek.

Skoro w moich powiadomieniach nic nie wyskakuje, a ludzie odpowiadają na moje wpisy to znaczy że coś jest nie tak.

Więc w jaki sposób mam ruszyć głową skoro system powiadomień nie jest skuteczny i nie spełnia swojej podstawowej funkcji ?

A kliknąłeś “obserwuj temat” ?

Powiadomienia działają

Jest zaznaczone. Powiadomienia nie dostałem po raz kolejny. Ręcznie sprawdzam posty na forum

Jeśli chodzi o np Wire to ich serwery znajdują się w Szwajcarii. Nie twierdzę iż kraj ten wolny jest od nacisków, o czym świadczy choćby obrzydliwa ceremonia otwarcia tunelu niedaleko CERN, ale model biznesowy tej firmy nie opiera się na wpływach z reklam a dzięki opłatom od klientów firmowych co samo w sobie daje im już o wiele lepszą szansę na opieranie się pokusom sprzedawania danych zagranicznym korporacjom na szeroką skalę - jeden skandal i ich płatni użytkownicy zaczęliby szukać lepszej alternatywy. Zgadzam się też z jednym z przedmowców - nie wszystkie firmy mają złe zamiary, nie wpadajmy w jakąś paranoję…



Kolejną zaletą korzystania z niszowych komunikatorów z siedzibą w kraju z poza wielkiej piątki jest fakt, iż im mniej osób korzysta z danego rozwiązania tym mniej opłaca się zakulisowym graczom inwestować w łamanie ich zabezpieczeń. Taniej przekonać jak największą liczbę osób do korzystania z Messangera czy WhatsAppa i tam rozwijać specjalistyczne oprogramowanie do automatycznej analizy Big Data.



Niemniej jednak, jeśli ktoś jest w stanie przedstawić tutaj wiarygodny raport dyskwalifikujacy Wire lub ranking z którego wynikałoby iż są inne, o wiele bezpieczniejsze aplikacje o podobnej funkcjonalności to będę pierwszym który się im bliżej przyjrzy.



Na koniec krótkie streszczenie podejrzanej symboliki podczas otwarcia tunelu Gotthard:



https://youtu.be/pwmv8_Pu45g

Chciałbym zmienić system z Windowsa na coś innego. Jaki system możesz polecić. W ogóle nie znam się na komputerach, Windowsa mam bo był razem z komputerem. Myślałem o Linuxie, tylko o tym systemie operacyjnym słyszałem innym od Windowsa. Potrzebuję prostego systemu, w którym będą działały takie programy jak OpenOffice albo podobny program do pisania i pracy jak Excel, jakiś program do tworzenia plików PDF, GIMP lub podobny program do pracy ze zdjęciami i nie będzie problemu z zainstalowaniem np drukarki i dysku zewnętrznego i innych urządzeń. Większość jest na Windowsa.

Linuks oczywiście. Ja jak wspomniałem od lat używam Ubuntu i do celów o których piszesz nadaje się bez problemu, polskie edycje, długoterminowe wsparcie. Co do urządzeń zewnętrznych to bez problemu chodzą dyski, drukarki itp. nawet zdziwisz się że nie są zwykle potrzebne jakieś dodatkowe sterowniki itp. podstawy zwykle masz w systemie

Co do programów o których piszesz też nie będzie problemu bo albo są preinstalowane albo w paczce repozytoriów.

Potrzebujesz pomocy na priv wal śmiało.

Jeżeli jednak chcesz tu temat kontynuować to proszę otwórz osobny bo ten jednak dotyczy komunikatora I robi się bałagan.



Czy jest ktoś z uprawnieniami kto może temat podzielić?

Wychodzi na to że jak na razie nie ma lepszej alternatywy, jako komunikator. Więc może po prostu “zainstaluj’my” Wire jako ten domyślnie dla Ariów ale trzeba będzie pomyśleć nad własnym bezpiecznym komunikatorem. Informatycy kolejna idea choć ręce pełne roboty. :wink: nazwa ar będzie w sam raz jak i proponowana nazwa, waluty. Lub np artek.

Sprawdź czy nie masz w folderze ze spamem. Ja tak miałem. Pozdrawiam.