,,AWESTA "" ŚWIĘTE KSIĘGI SŁOWIAN

DOBRA NAUKA 3, 1-15



WCZESNE DZIECIŃSTWO I LATA MŁODZIEŃCZE



Zaratustra urodził się w kapłańskiej rodzinie Spitama i miał czterech braci : Ratusztara, Rangusztara, Nobriga i Niwedita. Od najmłodszych lat był niezwykłym dzieckiem o wielkiej mądrości, przesiąkniętym głębokimi myślami o dobrobycie i pomyślności ludzkości.

W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę pod kierunkiem nauczyciela Burzina Kurusza i innych nauczycieli, którą ukończył w wieku piętnastu lat.

W jej trakcie niejednokrotnie wprawiał ich w zaklopotanie, zadając pytania o przyczyny zła, bólu i nędzy na świecie, jednakże nie był usatysfakcjonowany udzielanymi mu wyjaśnieniami.

Zaratustra wyrósł na dobrego i szczęśliwego młodzieńca, był miły i zawsze skory do pomocy, starając się w ten sposób uszczęśliwić innych.

Obserwował on swojego ojca, który wstawał w nocy, by według aryjskiego zwyczaju, podsycać drewnem święty ogień. Po ukończeniu nauki Zaratustra pozostał ze swoimi rodzicami przez kolejne pięć lat. W tym okresie wykazał niezwykły dystans do materialistycznego świata ; ale jednocześnie okazywał intensywną miłość każdej żywej istocie.

Zaratustra bacznie obserwował to wszystko, co się wokół niego działo i mówiło. I tak któregoś dnia przyszedł do zgromadzenia uczonych kapłanów (żyjących z dala od Prawa) i zapytał :

-, Co jest najlepsze dla ducha? ‘’.

Odpowiedzieli mu wtedy :

-, Dbać o biednych, dawać paszę bydłu, przynosić drewno do ognia i czcić dewy słowami, o których uczy nasza religia ".

Zaratustra przestrzegał pierwszych trzech, jego zdaniem najważniejszych obowiązków, ale nie czcił dewów, ani też nie głosił ich chwały, gdyż miał zdolność do rozróżniania między dobrymi a złymi uczynkami, które nie były nauczane przez kapłanów.

Zaratustra widział, że niesprawiedliwość i nierówność, konflikty i ucisk ubóstwo i nędza, chciwość i skąpstwo, gniew i gwałty, fałsz i oszustwo, zazdrość i złośliwość, nienawiść i zbrodnia i występek, smutek i cierpienie, brud i choroba wychodzą mu na spotkanie.

DOBRA NAUKA 4, 1-24



PIERWSZA DYSPUTA Z KAPŁANAMI



W tamtych czasach wszystko było magiczne i nic nie działo się bez magicznej sztuki. Duchy nieczyste zawarły przymierze z magami. Szli i siedzieli z nimi na ziemi. Otrzymali całą moc Dewów i nie znali Boga Mazdy, Króla - Królów. Czcili oni dewy, tak jak czczony jest czysty Bóg. Nawet Pouruszasp w tamtych czasach kroczył drogą znaną wszystkim.

Pewnego dnia kilku z tych kapłanów, którzy byli naczelnikami tego zgromadzenia - Bratrokesz i Duransarunem -zorganizowali wspaniały bankiet. Zebrali zapasy smakołyków i poświęcili wiele pracy, aby przygotować ucztę.

Gdy skończyli jeść, Pouruszasp zwrócił się do do jednego z nich mówiąc :

-, Jesteś najbardziej uzdolniony w magii ; spraw, abyśmy się stali zachwyceni i wywyższeni.

Znasz najlepiej magię od dnia, kiedy zostałeś wybrany najwyższym członkiem rady czarnoksiężników ".

Kiedy Zaratustra usłyszał, co powiedział jego ojciec, rzekł :

-, Nie mów tak, nie masz nic wspólnego z magią i czarami! Jak długo będziesz błądzić? Jeśli będziesz podążać błędną drogą, a nie drogą prawości, to w końcu ciemność stanie się twoim udziałem, a jeśli twój umysł zostanie zwrócony gdzie indziej, a nie na Boga, to z pewnością, tam będziesz miał swój udział. Podążaj w sposób, który Bóg, nasz Stwórca, objawił naszym przodkom. Czyniąc magię, pozostajesz w niewiedzy i zaniedbujesz obowiązek wobec Boga tego świata. Końcem magii jest ciemność, a to, co tam zdobędziesz to jedynie lament ".

Wtedy Bratrokesz krzyknął do Zaratustry :

-, Dlaczego mówisz próżne słowa?

Zamilcz! Kimże jesteś przede mną, czy ojcem? Nie poznacie mojej mocy, abyście potem wyjawili moje tajemnice wszystkim potężnym na ziemi.

Nikt nie powinien ryzykować, by mówić w ten sposób w mojej obecności! ".

Po czym kazał obydwu wyprowadzić na zewnątrz.

DOBRA NAUKA 5, 1-24



DRUGA DYSPUTA Z KAPŁANAMI



Podczas jednego ze zgromadzeń kapłanów - czarnoksiężników, Angra Mainju wywołał oburzenie z powodu braku uczestnictwa Zaratustry, który nie zawsze był na nich obecny.

Powiedziano tam :

-, Syn Puruszaspa jest chory, zepsuty, opuścił go rozum i zmysły ; nikt nie powinien go akceptować, żaden mężczyzna czy kobieta ".

Wieść o tym doszła do Pouruszaspa,

który powiedział Zaratustrze, że powinni udać się do Karpanów, aby go uzdrowili.

Wówczas razem udali się do arcykapłana.

Gdy przybyli na miejsce ten w obecności pozostałych kapłanów, dał ojcu Zaratustry kielich przygotowanej mieszanki z ziół, mówiąc :

-, Niech pije z niego ten, który jest twoim synem, aby wyzdrowiał “.

Po jego wypiciu miał się stać taki sam jak oni.

Ojciec dał naczynie Zaratustrze, lecz on odmówił i powiedział :

-, Oddaj ten kielich temu, który jest twoim obrońcą i arcykapłanem”.

Po czym zdenerwowany ojciec chwycił go za rękę i wyszli.

Na zewnątrz świątyni powiedział Zaratustrze w ten sposób :

-, Myślałem, że spłodziłem syna, który będzie kapłanem, wojownikiem i rolnikiem.

Po co to zrobiłeś? Teraz nasza rodzina straci zaufanie i szacunek. Powinieneś wrócić do kapłanów arcykapłana, aby cię uzdrowili “.

Zaratustra odpowiedział :

-, Jestem tym, który jest twoim synem, kapłanem, wojownikiem i rolnikiem”.

Ojciec widząc, że na nic się zdała jego prośba, zaprzęgnął dwa konie do rydwanu i odjechali.

Zaratustra nie mógł się pogodzić z wieloma panującymi zwyczajami ustalonymi przez kapłanów ; były one dla niego nie do przyjęcia.

Widząc codziennie kapłanów wykonujących rytuały w świątyniach, coraz bardziej czuł zaniepokojenie i oddalanie się od wiary przodków. Przesądy, strach i zewnętrzna świętość spowodowała, że zaczął wątpić w zasady tradycyjnej religii, w której się urodził.

W jego głowie gromadziły się wątpliwości i trapiły go pytania, które pozostawały bez odpowiedzi. Żywo reagował na ludzkie cierpienie, jęki i westchnienia strapionych ludzi. Jego ducha i umysł uciskało przygnębienie na widok ciemnej strony ludzkiego życia. Cierpiał na widok cierpienia i powszechnie panującego ubóstwa ; oczami pełnymi łez żył z dnia na dzień myśląc i rozmyślając nad nieszczęściami świata.

DOBRA NAUKA 6, 1-24



Czuł, że musi zrobić o wiele więcej na świecie ; w jego umyśle pojawiła się myśl o wyruszeniu w poszukiwaniu prawdy. Zdecydował jednak, że zanim podejmie ten krok, porozmawia ze swoim nauczycielem.

Udał się do niego i zapytał :

-, Nauczycielu mój, powiedz, co daje ludziom uczestniczenie w rytuałach i jaka nauka z nich wypływa, czego uczą ludzi znaki bogów. Na nich i znakach opieramy naszą wiarę w chwilach niedoli i smutku, bo człowiek potrzebuje, żeby jakaś potężna istota była nad nim i aby wysłuchała głosu proszącego o pomoc, ale też ich bliższe poznanie może dać niezmierną potęgę “.

Wówczas Zaratustra zapytał :

_, A dlaczego nie prawo, lecz tylko niezrozumiale dla ludzi rytuały i znaki ?”.

Nauczyciel odpowiedział :

-, Widzisz Zaratustro, Prawo wszystkim ludziom nie wystarczy, bo ludzie lubią cuda i potrzebują ich.

Prawda im nie wystarcza, bo niewielu może ją zrozumieć".

Odpowiedział wtedy Zaratustra :

-, Nauczycielu, ja ziemskiej potęgi nie pragnę, a tylko poznanie Tego, który rządzi światem i zrozumienia Prawa, co ludziom szczęście może dać na ziemi i poza nią".

Wówczas nauczyciel odrzekł :

-, Zaratustro, czyń więc to, co duch ci wslazuje, a umysł docieka ; daj Go poznać ślepym dzieciom jego".

I tak podjął decyzję.

Zaratustra poprosił więc o pozwolenie swojego ojca, który znając boskie przeznaczenie swego syna, zgodził się, choć niechętnie.

Kiedy zapytał Zaratustrę o to, co chciałby z jego posiadłości. Zaratustra odrzekł :

-, Ojcze, chciałbym otrzymać tylko pas".

To pokazało, że Zaratustra był chętny do przyjęcia dobrych nauk i praktyk z dawnych wierzeń swoich przodków, w których się urodził i wzrastał. I tak w wieku dwudziestu lat dokonał wyboru ; postanowił opuścić dom swojego rodu i poszukać tej, której czuł niedosyt - Prawdy. Podróżując, odwiedzał miasta i wioski. W końcu udał się do świątyni natury, w której duch może obcować z otaczającą go ciszą. Majestatyczne widoki gór to miejsce do którego udał się Zaratustra. Tam z dala od ludzkiego dźwięku, który rozpraszał jego myśli, oddychał i oddawał się rozmyślaniom, a otaczająca go natura ubogacała jego osobiste doświadczenia.

Zaratustra rozważał istotę boskości, anomalie życia i ludzkie przeznaczenie po śmierci. Tu, w tej wielkiej i chwalebnej świątyni natury, zbudowanej przez boskie ręce, jego oczy ducha zobaczyły, czego oczy ludzkie nie widziały. W tym sanktuarium przemówił uroczysty głos boskiego namiestnika, którego usłyszał.

Jego myśli z wolna zaczęły opuszczać ziemię i jej sprawy, a unosić się ku głębi niebianskiej mądrości.

OBJAWIENIE

AHURA MAZDY



Okres odosobnienia trwający 10 lat na górze Elbrus, zwanej górą Boskiej Myśli.

Przebywa tam wśród płonącego ognia i bliskiej obecności Boga.



Pewnego dnia Zaratustra brodził przez rzekę Daiti, a było to w dniu poprzedzającym uroczyste obchody Nowego Roku. W pewnej chwili stanęła przed nim postać, która była samym światłem, a która objawiła się jako Vohu Manah (Dobra Myśl), jeden z Ameszaspandów ; wówczas zapytał Zaratustrę :

-, Kim jesteś? I co jest twoim głównym pragnieniem i staraniem w twoim życiu? “.

Zaratustra odpowiedział :

-, Jestem Zaratustra Spitama, syn Pouruszaspy. Prawość i czynienie dobra jest moim pragnieniem, chciałbym też być pewien, jaka jest wola Boża, by móc postępować według niej i pouczać o niej innych”.

-, O Zaratustro z rodu Spitamów, powiedz, co jest twoim największym zmartwieniem i jaka jest twoja potrzeba, gdy stajesz się bardzo przygnębiony? Co jest twoim głównym celem i pragnieniem?".

Zaratustra wówczas odpowiedział :

-, Moim głównym celem jest pragnienie sprawiedliwości przede wszystkim ; a prawość jest moim pragnieniem. Jestem cierpiącym poszukiwaczem sprawiedliwości".



WIZJA AHURA MAZDY



Jakiś czas później jaśniejąca postać, jaką był Dobry Umysł, pomógł Zaratustrze odrzucić jego cielesną powłokę i uniesiony w zachwyceniu znalazł się przed Najwyższym i Najświętszym Bogiem Ahura Mazdą w Jego siedzibie, gdzie nie widział własnego cienia że względu na bask Świętych Nieśmiertelnych rzekł do Zaratustry :

-, Do Praw świętej istoty jest noszenie świętego pasa. Jest to obowiązkiem kobiety, jak i mężczyzny. Czynią niewłaściwie, gdy go nie noszą ".

Wówczas podszedł Vohu Manah, Dobra Myśl, który opiekuje się bydłem i pomaga człowiekowi dobrze myśleć i rozumieć sprawy doczesne i wieczne.

Poprosił Zaratustrę, aby dbał o zwierzęta i aby je chronił.

Duch Święty dobry Duch, który dba o człowieka. Należyty Ład opiekuje się ogniem i reprezentuje najlepszą prawdę i porządek oraz pomaga człowiekowi prawdomównym i żyć w porządku. Chroni święty Ogień i wszystkie święte ognie na ziemi.

Zwycięskie Panowanie opiekuje się niebem, oznacza pożądaną moc i pomaga człowiekowi być potężnym i silnym, aby mógl uczynić więcej dobra.

Święta (Pobożna) Cierpliwość opiekuje się ziemią i metalami, oznacza oddanie i pomaga człowiekowi być posłusznym i pracowitym. Chordad czyli zdrowie, opiekuje się wodą, oznacza doskonałość i pomaga człowiekowi być bardzo dobrym w swojej pracy. Ameretat, Nieśmiertelność, opiekuje się roślinami.

Oznacza nieśmiertelność i pomaga zachować dobre dzieła Boga. Przesłaniem Świętych Nieśmiertelnych danych Zaratustrze, było życie człowieka w zgodzie z naturą.

Na początku Matka Ziemia nie była szczęśliwa i lamentowała z powodu wyrządzanych jej szkód, mówiąc :

-, Dlaczego mnie stworzyłeś Dlaczego mnie ukształtowałeś?

Gniewa mnie gwałt, okrucieństwo i dzikość. Nie mam żadnego obrońcy poza Tobą, poślij mi proszą, wybawiciela ‘’.

Matka Ziemia potrzebowała potężnego króla, aby zapanował nad szalejącym zniszczeniem, lecz w końcu uświadomiła sobie, że świat potrzebuje duchowej mocy, a nie potęgi króla.

, Khshmaibya geush urva gerezda kahmai ma thawarozhdum ke ma tashat ;

a ma aeshemo hazascha reno,

ahushuya dareshcha teriskcha ;

Noit moi vasta khshmat anyo, atha moi sasta vohu vastrya ".

Zaratustra widział Ahura Mazdę jako tego, który jest Mądry i jako tego, który wszystko stworzył.


DOBRA NAUKA 8



Bóg Mądrości przeliterował Zaratustrze swoje Święte Słowo, tym samym Zaratustra uświadomił sobie, że dzięki Jego mocy ożywione zostały stworzenia dawniej nieożywione. Dlatego uczynił Święte Słowo Ahura Mazdy swoją własną bronią do walki ze złem :

Zaratustra zapytał Ahura Mazdę :

-, Proszę, powiedz mi, co było na początku, zanim powstał świat? “.

Bóg Mądrości odpowiedział Zaratustrze :

-, Pierwszą była Dobra Myśl, potem Dobre Słowa i potem Dobre Czyny”.

Zaratustra ponownie zapytał Ahura Mazdę:

-, Powiedz mi proszę, kto jest najlepszym człowiekiem spośród wszystkich ludzi na tym świecie? “.

W odpowiedzi Bóg Ahura Mazda powiedział :

-, Najlepszym człowiekiem spośród wszystkich ludzi na tym świecie jest ten, kto kroczy właściwą ścieżką ; kto jest dobry ;kto jest sprawiedliwy, czci ogień, dba o wody i jest dobry dla zwierząt.”

Zaratustra ponownie zapytał Boga :

-, Co jest doskonałe jako pierwsze, co jest drugie i co jako trzecie w tym ucieleśnionym świecie?".

Ahura Mazda odpowiedział Zaratustrze :

-, Pierwszą doskonałością są Święci Nieśmiertelni, oglądanie ich jest dobre, a najdoskonalszym jest spełnienie ich woli.

Potem Zaratustra zapytał :

-, Proszę, powiedz mi, jakie jest Twoje imię i kto stworzył żyjący świat i wszystko, co w nim żyje? ".

Wtedy Ahura Mazda odpowiedział :

-, O Zaratustro, Moim pierwszym imieniem jest , Ja jestem ‘’.

Moim drugim imieniem jest Dawca Stad.

Moim trzecim imieniem jest Mocny.

Moim czwartym imieniem jest Doskonały w Świętości.

Moim piątym imieniem jest Wszelkie Dobro, dający Święte Zasady.

Moim szóstym imieniem jest Zrozumienie.

Moim siódmym imieniem jest Ten, który ma wszelką Wiedzę.

Moim ósmym imieniem jest Błożenie.

Moim dziewiątym imieniem jest Ten, który udziela błożenia.

Moim dziesiątym imieniem jest Wszechwiedzący.

Moim jedemastym imieniem jest Miłosierny.

Moim dwunastym imieniem jest Ten, który nie czyni zła.

Moim trzynastym imieniem jest Niezwyciężony.

Moim czternastym imieniem jest Prawda.

Moim piętnastym imieniem jest Wszechwidzący.

Moim szesnastym imieniem jest Ten, który uzdrawia.

Moim siedemnastym imieniem jest Stworzyciel.

Moim osiemnastym imieniem jest Wszechmogący.

Moim dziewiętnastym imieniem jest Ten, który nie ma początku.

Moim dwudziestym imieniem jest Ten, który nie ma końca ".

Po czym nie przestając pytać, Zaratustra zapytał :

, Oto Cię pytam, powiedz mi prawdę, Boże Mądrości, kto podtrzymuje ziemię nisko i sklepienie od upadku? Kto wody i planety? Kto zaprzęga szybkość wiatru i chmur?

Kto, o Boże Mądrości, twórco Dobrej Myśli? Oto pytam Cię, powiedz mi prawdę, Boże, który artysta stworzył światło i ciemność? Który artysta wykonał sen i jawę? Kto uczynił poranek, południe i wieczór?Kto powołał człowieka do jego obowiązków? ".

Wówczas Ahura Mazda odpowiedział Zaratustrze.

-, Ja jestem Stwórcą, Zaratustro i ojcem Sprawiedliwości. Ja, o Zaratustro, wyznaczyłem drogi słońca i gwiazd.

Ja wiem, jak rośnie i maleje księżyc. Ja jestem tym, który utrzymuje ziemię i niebo. Ja stworzyłem wodę i rośliny i obdarzyłem je życiem. Ja, o Zaratustro, stworzyłem byty przez Dobrą Myśl.

Jam stworzył wszystkie, wszystkich rodzajów “.

Zaratustra ponownie zapytał Boga o Jego naukę, na to Ahura Mazda odrzekł :

-, O Zaratustro, tak wysoko, jak Niebo jest ponad ziemią, którą obejmuje, tak wysoko, ponad wszystkimi innymi wypowiedziami stoi Prawo Aszy”.

-, Powiedz mi o Mądry Stwórco, czym jest czystość? ".

Ahura Mazda odpowiedział :

-, To jest czystość, o Zaratustro, ten, kto zachowuje siebie czystym przez dobre myśli, slowa i uczynki, jeśli chodzi o właściwą czystość własnego ciała, to jest oczyszczenie każdego w tym cielesnym świecie dla jego własnego dobra. Kiedy zachowuje siebie czystym przez dobre myśli, słowa i uczynki ".

Raz jeszcze Zaratustra zapytał Stworzyciela, tym razem o czcicieli i o kapłanów :

-, Powiedz mi, proszę, kto z nich oddaje Ci cześć, co mówi i jak Cię czci? Kiedy ktokolwiek pragnie oddawać Ci chwałę, jakiej formy powinien przestrzegać?

Odpowiedz, proszę, twojemu słudze ".

Bóg, dawca życia, który sam jest bez potrzeby, tak odpowiedział Zaratustrze :

-, Powiedz ludziom tego świata, aby mogli zobaczyć rzeczy zarówno ukryte, jak i objawione. Cokolwiek jest jasne i pełne światła, niech wiedzą, że to jest jasność mojej chwały. Nie będą błądzić w oddawaniu mi czci, jeśli zwrócą twarze do Tego, co jest jasne.

Jeśli będą przestrzegać mojego Prawa, Angra Mainju odejdzie od nich. Nic na świecie nie jest lepsze od światła, zarówno małego, jak i wielkiego. Ze światła pochodzą Święci Nieśmiertelni i raj. Gdziekolwiek jesteście w dwóch światach nie znajdziecie żadnego miejsca bez mojego światła. Wszędzie tam, gdzie jest czyste światło, nie należy go mieszać z ciemnością. Dzień i noc jestem hojny i łaskawy i do mnie należy to, co podziwiasz w stworzeniu. Przekażesz także kapłanom, że powinni odrzucić drogę Angra Mainju, a ludziom, żeby odeszli od czarowników i czczenia wszelkich dewów ".

Następnie Ahura Mazda powiedział :

-, Są tacy o Zaratustro, którzy noszą przepaskę na ustach, ale lędźwi swoich nie przepasują sprawiedliwością i jeżeli taki powiada, że jest kapłanem, to kłamie. Tylko tego nazwiesz kapłanem, który łaknie świętej mądrości, która pozbawia człowieka trwogi i darzy go radością, przez którą człowiek osiągnie wspaniały i święty świat niebiański ".

DOBRA NAUKA 9, 1-47





Następnie Bóg ukazał Zaratustrze wszystkie wzniosłe nauki od początku do końca ; od Kajomarsa do Zmartwychwstania. Pokazał mu niebiosa i raj, z duchami czystymi, uformowanymi z czystego światła. Kiedy wszystkie wizje zostały zakończone, Zaratustra pozostał w zachwyceniu. Pomnażał uwielbienie Boga i powiększał jego dobrodziejstwa. Umysł jego chłonął wszystkie odpowiedzi Wielkiego Boga i Przyjaciela, wzrastał w poznaniu i mężniał. Zaczął rozumieć, że ludzie przez Jego prawdę i rozum zdobędą potęgę i szczęście.

Potem powiedział :

-, Życie bez radości jest nieznośnym smutkiem i życie często pozostawia mnie w smutku. Smutek obciąża mojego ducha i to nieszczęście jest jak ciemność. Ciemność otacza mnie cieniem i jestem ofiarą depresji i rozczarowania życiem. Odczuwany ból zatapia w ciemność, szukając dla mojego nieszczęścia we łzach i smutkiem w moim duchu, ale to nie pomaga.

Moje widzenie życia jest mętne i czuję się opuszczony i zapomniany, a Ty Panie nigdy mnie nie zapominasz, za to inspirujesz mnie do poszukiwania zapomnienia o moim nieszczęściu w towarzystwie Twojej obfitej, kojącej przyrody.

Ty pomnażasz moją nadzieję, że przyroda pomaga mi zapomnieć o smutkach i bólach. Twoje słowa pociechy są słodkim dotykiem dla mojego ducha, który je unosi z dala od zgiełku i jeszcze dalej od dźwięków miasta, przez ciszę pół i lasów znajdują doniosłą ciszę, której nie przeszkadza echo samotności i przyrody ; pozdrawiam ją, w jej pięknie i chwale ogromnych zjawisk. W głębokiej samotności lasu znajduję nieskażoną przyrodę w jej czystości jak Ty, Boże mój.

Natura jest głównym nauczycielem i inspirującym kaznodzieją. Prowadzi do twórczych pomysłów mężczyzn i kobiety, aby tworzyli dzieła sztuki i nauki. Natura jest prawzorem świętych ksiąg. Każdy kamień, każda cząstka piasku i każda kropla wody jest lekcją do nauczenia. Przyroda daje wielką ilość talentów, geniuszy, najlepsze kwiaty w ogrodzie wiedzy. Człowiek rozważa, wreszcie rozumie prawa, jakimi się kieruje. Sens życia rozwiązuje zagadki istnienia i ujawnia sekrety natury dla ludzkości, oświeca umysły mężczyzn i kobiet.

Najlepszym arcydziełem sztuki jest natura. Prawo Boże jest zapisane w kolorach, nieporównywalnym pięknie Księgi Natury.

Ma przesłanie na każdej ze swoich stron dla wszystkich, którzy je czytają z otwartością umysłu. Przyroda pokazuje Twoją Wszechobecność, Boże, jako Mistrza i Pierwszego artystę, malarza, rzeźbiarza, objawiając Dobro i Wielką Chwałę.

Przyroda jest Twoją pierwszą wspaniałą, poetycką pracą. Każdego dnia będę czytał i rozważał Księgę Natury, dostępną dla mojego dobra. Będę z nią we wspólnocie i będę z nią rozmawiał. Moje myśli objawiają mi obfitość obrazów, idei, pomysłów i marzeń. Natura przemawia do mnie, oświeca, inspiruje. Natchniony naturą będę z Tobą przez nią rozmawiał ; pozdrawiam Cię, Ojcze Stworzenia. Wola Twoja, Ahuro, jest prawem dla mnie ".

Stwórca naradził się z Boskimi Istotami i ogłosił, że jest tylko jedna istota, która może pomóc - Zaratustra Spitama. Duch Ziemi nie został pocieszony ponieważ szukał wsparcia materialnego potężnego księcia, podczas gdy według Boskiej rady lekarstwem na choroby świata była duchowa moc Bożego Posłańca.

W końcu, po wielu rozważaniach potwierdzono, że będzie to Zaratustra

Ahura Mazda udzielił Zaratustrze ostatnich wskazówek i ostrzeżeń, przekazując mu najwyższą Boską mądrość oraz Święte słowa Ahunawar.

DOBRA NAUKA 10, 1-15



Święty Bóg, Ahura Mazda, przekazał Zaratustrze drzewo cyprysowe, reprezentujące mądrość i pokój zrodzony z dobrej drogi Mazda jasny.

-, Jesteś teraz gotowy, Zaratustro. Idź do świata, wypędzaj dewy i czarowników.

Uświadom i przekaż ludziom, że istnieje tylko jedna prawdziwa i Najwyższa Istota.

Nic nie istniało przede mną i wszystko istnieje przeze mnie. Byłem, Jestem i pozostanę w wieczności. Jestem Światłem, Prawdą i Mądrością. Ode mnie pochodzi cała władza ; Jestem Stwórcą, Obrońcą i Władcą Wszechświata ; Jestem Wszechobecny i Tym, który jest Najbardziej dobroczynnym i miłosiernym, Jestem, który Jestem. Idź Zaratustro - idź, Ja cię posyłam, powiedz to ludziom ".

Zaratustra został ustanowiony Najwyższym kapłanem Ahura Mazdy na ziemi.

Został uzbrojony w pancerz sprawiedliwości oraz duchową broń - Prawo Ahura Mazdy. W ten sposób pokonywał zło, zmuszając je do ucieczki.

Zaratustra otrzymał też w darze całą mądrość i sekrety wszechświata, które zostały mu objawione w dwudziestu jeden księgach.

Duchowy ogromny Ogień, który nie wydzielał dymu.

To było jak duchowe berło duchowego monarchy. Kiedy objawienie się zakończyło, Święci Nieśmiertelni obdarzyli go niezwykłymi duchowymi darami, a każdy z nich poprosił Zaratustrę, by zaniósł ludzkości przesłanie.

Wohu Manah powiedział mu także o Wrogim Duchu (Angra Mainju), a także o Prawdzie ( Aszy) i kłamstwie ( Druju).

Oświecony Zaratustra postanowił spędzić życie, opowiadając ludziom o Prawdzie (Aszy) ; wizje te oświeciły go w pełni, przemieniając go w tego, który przynosi Słowo Boże.



Wszelkiego Dobra

I Blozenia Ahura Mazdy

Tomasz KERYKS

KSIĘGA REZÓW



REZA 1



,Ahura Mazda niech będzie wywyższony ! "

Chwała Tobie wszechmogący , wszechwiedzący o Stwórco ,Ahura Mazdo !

Sprawiedliwość jest najlepsza .

Jest szczęściem ; szczęściem od Niego;

od Najczystszego w czystości.

Wielbimy Twoje Prawo ; które przestrzegamy i o którym pamiętamy.

Z najlepszą prawością i najwyższą, o Mazdo !

Przez nie zbliżamy się do Ciebie i twego odwiecznego Ojcostwa .



REZA 2



,Strzegąc naszego domu."



Mój kraj jest moim domem.

Ta ziemia jest moim domem.

Tu urodzili się moi przodkowie.

Moje ciało jest domem mojego ducha ;

w nim rodzą się dobre myśli prowadzące

ku dobru .

Jeśli mój kraj jest niszczony , to jest niszczony przez ludzi o złych myślach.

Jeśli do mojego domu wdziera się kłótnia i gniew ,to jest dzielony przez złą myśl .

Jeśli mój duch jest niespokojny to przez wpływ złych myśli i pragnień.

Niech Boskie Światło mądrości Ahury da wolność od zła .

Niech oczyści mój kraj od niszczenia , mój dom od kłótni i gniewu , mojego ducha od złych myśli i pragnień .



REZA 3



, Wieczne Prawo ".



Kiedy przy narodzinach twojego stworzenia ujrzało ono Twoją chwałę;

było tym , które pierwsze głosiło Twoją wielkość.

Ty, o Mazdo , wynagradzasz słowa i czyny najbardziej sprawiedliwie .

Ci ,którzy sieją kłamstwa , chwasty jako plon zbierać będą ;

a czystość blogostanu przypadnie w udziale dobrym . Stanie się tak przez Twoją sprawiedliwą mądrość na końcu czasu.

Ty jesteś tym, który się nie zmienia ;

Ty jesteś duchowym bogactwem .

U końca czasu przyjdziesz z Twoim czystym królestwem , by odzyskać to ,co zło zabrało;

Wtedy Prawo Twoje osiądzie na Ziemi na zawsze.

Prawo mądrości ,które nie kłamie i nie zwodzi;

Prawo ,które naucza o dobrych pragnieniach

REZA 4



, ŚCIEŻKA DO AHURY ".



O Ahuro !



Kłaniamy się Tobie przed świętym Ogniem i jesteśmy Ci wdzięczni.

Przychodzimy do Ciebie ze wszystkimi dobrymi myślami, wszystkimi dobrymi słowami i wszystkimi dobrymi czynami ;

o Wszechmogący , najjaśniejsze że wszystkich świateł widziane ludzkim okiem nie oddają w pełni Twojej Światłości





REZA 5



,WYZNANIE WIARY ".





Dlatego wyznaję , że wody , zwierzęta, rośliny i inne dzieła są dobrym stworzeniem Ahura Mazdy.

Taką wiarę wyznawali aryjscy królowie ;

tak czynili przodkowie;

tak czynił i nauczał Zaratustra ;

tak postępował król Wisztaspa i jego rodzina oraz ci, którzy mu wiernie służyli ;

tak postępowali naśladowcy Dobrej Nauki we wszystkich czasach i we wszystkich miejscach .

Jak każdy święty i prawy dobroczyńca naszej ziemi ;

Chwalimy Dobrą Naukę ; czynienie pokoju ; a sprzeciw zlowrogim działaniom .

Pokój jest dobry i święty ; który pochodzi od Mazdy



REZA 6



, DOBRE MYŚLI DOBRE SŁOWA I DOBRE UCZYNKI ".



Wyznajemy i głosimy dobre myśli , dobre słowa

i dobre czyny , które tutaj i teraz, jak i gdzie indziej zostały uczynione lub będą jeszcze wykonane; zgodnie z drogą należącą do dobra .

Gdyż wszystkie dobre myśli , wszystkie dobre czyny pochodzą z Mądrości.

A ci , którzy tak postępują , zmierzają do Siedziby Ahury.

REZA 7



, ZBAWIENIE ".



Zbawienie niech stanie się twoim udziałem kimkolwiek jesteś ;

Wiedząc ,że o nie jest największa walka .

Dlatego prosimy o długotrwałą siłę, aby się stała naszą.

Za przestrzeganie świętego Prawa , gorliwość , ochraniaj nas; i udziel nam obfitości mocy , błogich nagród i życia Dobrej Myśli.

Niech to najlepsze dobro uczyni nas bezpiecznymi ;

Bo kto ma dla nas proste ścieżki łaski ;

dla tego cielesnego życia i życia myśli ;

które prowadzą do wiecznego królestwa , w których mieszka Ahura .

Jak nie Ty , szlachetny i wielki , o Mazdo ,Panie !



REZA 8



, DROGA DO AHURY ".



O świętości ,kiedy Cię zobaczymy ?

A Ciebie , o Dobra Myśli , jak odkryjemy?

Posłuszeństwo , droga do Pana ,

do Mazdy, najwspanialszego .

Dzięki tej nauce zbliżymy do zbawienia tych , którzy Ciebie nie znają . Przyjdź z dobrym umysłem i daj nam Twojego Ducha ,Ty, o wieczny!

Udziel nam pomocy ,aby zniszczyć zło.





REZA 9



, DUCHOWY PRZYWÓDCA ‘’.



Kto zwycięży , strzegąc Twojej Nauki?

Pokaż Twojemu ludowi oświęconego Przewodnika wyposażonego w Twoją moc.

Potem niech przyjdzie w Posłuszeństwie Dobrej Myśli ; wedle Twojej woli ,o Mazdo!

Podobnie jak wola Pana , tak też jest duchowy Przywódca ze względu na Jego Sprawiedliwość.

Dar Dobrego Umysłu jest dla wszystkich ,którzy pracują zgodnie z wolą Ahura Mazdy .

Królestwo Ahury jest dla tego , który udziela pomocy ubogim.

REZA 10



, CI KTÓRZY WALCZYLI O SPRAWIEDLIWOŚĆ ‘’.



W szczególnej pamięci zachowujemy tych mężczyzn i te kobiety ;

którzy spośród wszystkich istniejących walczyli o sprawiedliwość , a których znawcą jest Ahura Mazda poprzez Sprawiedliwość , .

Pośród nich jest Kajomars,

Zaratustra,

król Wisztaspa i inni walczący w każdym pokoleniu , aż po dziś.

Obok tysięcy innych pobożnych ; dostąpia lepszego zmartwychwstania.

Cześć ich pamięci! Tym ,którzy walczyli o Sprawiedliwość.

REZA 11



,DARY AHURA MAZDY ".





Udziel nam, o Mazdo, błogości, ochrony i mądrego życia! Pełnej błogości, pełnej ochrony i pełni życia z mądrością i zrozumieniem dla ducha.

Udziel nam, o Ahuro, tego co jest pouczające teraz i na zawsze o najlepszym istnieniu, jakim jest raj.

Święte Światło i pełnia błogości, jako dobra nagroda za pobożne słowa i czystość ducha.





REZA 12



,SŁOWO AHURY JEST PEŁNE CHWAŁY ‘’.





Chwalimy mądrość Ahura Mazdy i pragniemy lepiej zrozumieć Jego Święte Słowo.

Chwalimy mądrość Ahura Mazdy, i uczymy się Jego Świętego Słowa.

Chwalimy słowo Ahura Mazdy, aby mówić o Świętym Słowie i uczynić je żywym w naszym życiu.

Rozważamy je i chwalimy każdego dnia i nocą.

Słowo Dawcy Mądrości



REZA 13



, PRACA TO UWIELBIENIE "



Bądźcie gotowi, wy co AHURĘ wzywacie!

Niech wasz umysł, ręce i stopy będą przygotowane. Aby wykonywać dobre uczynki, zgodnie z Prawem i we właściwym czasie.

Aby uniknąć złych uczynków, niezgodnych z Prawem i w niewłaściwym czasie.

Nabywajcie wprawy w czynach sprawiedliwych.

Nabywajcie wprawy w pracy dla potrzebujących.

Powrót Słowian w chwale Ahury Mazdy


  1. Ludu Słowian wróć do walki,

    walki o tożsamość swą,

    Niech nie trwożą Cię porażki,

    bo zmierzasz przed Ahury Tron.


  2. Dzięki wierze nam przekazanej,

    podążamy drogą Twą

    i niech wie, wokół świat cały,

    że dojdziemy z pomocą Twą.


  3. Niech Twój Ogień nas ochrania,

    Twą Świątynią natura jest,

    z niej czerpiemy siły do trwania,

    w niej nasza siła, Twa Chwała i Cześć.


  4. Inspiruj nas Ahuro do dobra,

    Inspiruj nas miłością Twą,

    niech ona będzie drogowskazem,

    myślą, uczynkom, by niweczyły zło.





    On jest naszym Przyjacielem,

    który był, będzie i jest,

    Jego Mądrość nigdy cię nie zawiedzie,

    Bo On Bogiem Mądrości jest.



    Powtórzenie:

    Jego Mądrość nigdy cię nie zawiedzie

    Bo On Bogiem Mądrości jest.

REZA 20



,W podziękowaniu za stworzenie ".



, Składamy podziękowania Wielkiemu Stwórcy, który dzięki swojej niezrównanej sile i mądrości stworzył wzniosły świat ;

ziemię, powietrze, wodę, niezwykłość nieba, błyszczące słońce , błyskotliwy księżyc, wiatr, jasny raj Garodeman, drzewa, dobroczynne zwierzęta, metale, ludzkość i ogień ".

PRAŻRÓDŁO - KARDA 1



Konfrontacja Ahura Mazdy z Angra Mainju



Na początku na świecie nie było nic oprócz Ahura Mazdy, Mądrego Pana, który żył w Niekończącym się Świetle. Jest najwyższy we wszechwiedzy i dobroci i niezrównany w swoim blasku. Jego miejscem jest światło nieskończone, a wszechwiedza i dobroć niezrównanego Ahura Mazdy jest tym, co nazywa się objawieniem. Jest niezależny od nieograniczonego czasu, ponieważ Ahura Mazda i Jego nauka były, są i będą.

Ahura Mazda poprzez wszechwiedzę wiedział o Angra Mainju ( złym duchu) i jego przybyciu na wojnę, że cokolwiek Bóg Mądrości planuje, to napełnia go złością i zachłannością aż do końca. Duch zła z powodu zacofanej wiedzy i pragnienia zniszczenia nie był świadomy istnienia Ahura Mazdy, znajdował się w otchłani. Po pewnym czasie wyszedł z niej i zbliżył się do światła, które zobaczył. Ze względu na na jego złośliwą naturę rzucił się, by je zniszczyć, lecz ujrzał, że odwaga i chwała Ahura Mazdy były większe niż jego własna i wrócił do ciemności. Ahura Mazda, który widział złe duchy i ich zepsucie, uważał je za niegodne pochwały. Później zły duch ponownie wynurzył się ze swojego mrocznego świata, aby ujrzeć piękne dzieła Mądrego Pana, zobaczył wiele stworzeń radosnych i zachwycających, które Ahura Mazda objął swoją opieką.

Ahura Mazda, mając wiedzę o tym, co będzie, wezwał go i powiedział :

-, Pomóż moim stworzeniom i chwal je, abyś był nieśmiertelny, bez rozkładu, bez głodu i pragnienia “.

Zły Duch warknął :

-, Dlaczego miałbym pomagać Twojemu stworzeniu? Dlaczego miałbym je wychwalać? Jestem potężniejszy, zniszczę Ciebie i Twoje stworzenie na wieczność ; różnimy się w tym, co uważamy za dobro i zło.

Ponadto, zmuszę wszystkie Twoje stworzenia, żeby Cię znienawidziły i przestały ufać, a uwielbiały mnie i mi ufały.”

Ahura Mazda odrzekł :

-, Nie jesteś wszechwiedzący i wszechmocny, o zły duchu, także nie możesz zniszczyć mnie i mojego stworzenia i nie możesz wziąć je w posiadanie".

Wtedy Ahura Mazda, Pan Mądrości, wypowiedział słowa mocy Ahunawar.





PRAŻRÓDŁO - KARDA 2



Kiedy Bóg Ahura Mazda wypowiedział pierwsze słowa, zły duch skurczył się , a gdy wypowiedział następne, zaczął się wić i jęczeć, a gdy usłyszał wszystkie, był zdezorientowany i bezsilny ; widział bowiem zniszczenie i krzywdę, jaką wyrządził stworzeniu Ahura Mazdy i ostateczne wyzwolenie Aryjczyków od zła.

Gdy zły duch dostrzegł własną niemoc, klęskę i bezradność, zmieszał się i powrócił do ponurej ciemności, w której przygotowywał zastępy złych duchów, wyposażając je w przemoc.



O naturze zła



Zły duch nie działa dla dobra stworzeń Ahura Mazdy, a jego dziełem nie jest litość, lecz zniszczenie. Jego wzrok nie powstrzymuje się od czynienia krzywdy.

Uwodzi on ludzkość dla własnej przyjemności, mówiąc myśli ludzkiej, że Prawo Mazdy jest niczym i nie trzeba być w nim wytrwałym. Bronią do walki złego z Ahura Mazdą i Jego stworzeniem stały się kłamstwo i zła myśl.Bóg stworzył duchowe istoty, które były potrzebne do ukształtowania świata. Stworzył je nieruchome z niematerialnymi ciałami. Kiedy Ahura Mazda uczynił świat, kiedy stworzył rośliny, zwierzęta i człowieka, wszystkie były bez życia. Wtedy Ahura stworzył Ogień, to był ten święty ogień, iskra życia która weszła w piersi stworzenia Ahury i sprawiła, że stworzenia napełniły się życiem. Ogień był ożywiającą siłą Boga, dającą im życie, które uczyniło każdego człowieka wojownikiem po stronie Dobroci przeciwko złu.

Dobrą Myślą zaczął stwarzać świat i go rozwijać. Pierwszym było niebo ; drugim - czysta woda ; trzecim - ziemia ; czwartym - rośliny ; piątym - zwierzęta ; szóstym - człowiek i siódmym - ogień, rozprowadzając go po całym stworzeniu.

Stworzył światła między niebem a ziemią, gwiazdy i konstelacje, gdzie najpierw stworzył sferę niebieską, a gwiazdy konstelacji zostały im przydzielone.

Stworzył je podczas duchowej ceremonii stworzenia. Mądry Pan w swojej wszechwiedzy wiedział, że Duch Zła będzie chciał zniszczyć Jego dobre dzieła, wiedział także, że odbędzie się wielka bitwa z ciemnością. Tak więc Mądry Pan ukształtował sześć Duchów Nieśmiertelnych z Jego własnego Ducha, z których każdy posiadał swoją własną naturę, aby strzec Jego dzieł przed niszczącą ciemnością. Są one odbiciem chwały Ahura Mazdy. Święci Nieśmiertelni Mądrego Pana, zgodni z Wszechwiedzącą Mądrością, udali się do świata ludzi z powodu zła, które miało na nich przyjść od ducha kłamstwa, by przywieść ich doskonałych i nieśmiertelnych do przyszłego życia, które będzie trwało na wieki wieków

REZA 20





,W PODZIĘKOWANIU ZA STWORZENIE ".



, Składamy podziękowania Wielkiemu Stwórcy, który dzięki swojej niezrównanej sile i mądrości stworzył wzniosły świat ;

ziemię, powietrze, wodę, niezwykłość nieba, błyszczące słońce , błyskotliwy księżyc, wiatr, jasny raj Garodeman, drzewa, dobroczynne zwierzęta, metale, ludzkość i ogień ".

, O Świętych Pismach wiary ".



Wszystkie nasze Pisma są święte i natchnione Świętym Duchem Ahura Mazdy. A słowa w nich zawarte, wypowiadane przed Świętym Ogniem, mają ogromną moc w osiąganiu sprawiedliwości i zwalczaniu zła.

Sama bowiem wiara jest przeciwnikiem tego, co oni nazywają (błędną) mądrością.

Mądrość naszej wiary, którą wam przekazujemy, zrodziła się na dziełach Stwórcy i JEGO MĄDROŚCI i jest ona źródłem nigdy niemalejącej siły.

Pisma Święte naszej wiary zawierają doskonałą i pełną mądrość, a temu, kto niepokoi się wyznawaną przez siebie wiarą i stoi niejako na rozdrożu swoich życiowych dróg daje pełną wiedzę o istnieniu Boga.

Niech będzie wiadomo że Przesłanie dane nam przez Zaratustrę, a które głosimy, to wszelki rodzaj mądrości, która sprawia, że wszyscy ludzie mogą lepiej poznać Wszechmogącego.

Należy też pamiętać, co tu pragniemy podkreślić, że mądrości, w której nie ma dobroci, nie należy uważać za mądrość, a wszystko, co jest wbrew Prawu Bożemu, zmierza do duchowego niezadowolenia i zatracenia.

N. Ucz. 4 1,7

,O odrzuceniu tego , co szkodliwe w naszym życiu ".



Niech chwała Ahura Mazdy ,jego splendor , Majestat i Chwała wzrasta !

Niech chwała będzie czystości , która darzy zdrowiem.

Zaciskamy szczęki węża i jego wszelkie podobizny , tak że nie mogą zaszkodzić mojemu domowi .

Niech w nim będzie świętowane zdrowie .

Wzywamy Cię , o Święty Ahuro !

Wzywamy chwalebną moc naszych Przodków , podobną do siły kowala .

Zaciskamy szczęki wilka i wszystkich jemu podobnych ; znanych i nieznanych ,aby nie wyrządzały szkody naszym domom ! Niech moc Ahury , ktora wspomagala królów aryjskich ; ktora wspomagala Zaratustrę ; która wspomagala wierzących wszystkich pokoleń , aby i mnie wspomogła w mojej walce.!

Wszelki ucisk i utrapienie; ból i cierpienie;

wszelkie zło emanujące z dewów ; wszelkie balwochwalstwo i zło z niego emanujące ; niech zostaną pokonane i stały się bezsilne !

O Ahuro ! Ty który dajesz wzrost ludziom i dobremu stworzeniu ; tym którzy podążają drogą Dobrej Nauki ; dopomóż mi ,aby zawsze chodzić Drogą Sprawiedliwości.

NIECH TAK ZOSTANIE !

, Ogień jest źródłem światła, a światło reprezentuje mądrość, podczas gdy ciemność reprezentuje niewiedzę.

Niewiedza i ciemność to brak mądrości i światła. Dlatego, kiedy się gromadzicie lub oddajecie cześć Najświętszemu Bogu w swoich domach prywatnie, powtarzajcie słowa starożytnej mądrości :


  • Jest tylko jedna ścieżka Aszy, wszystkie inne ścieżki są błędne, a przez Prawo prostolinijności możemy ujrzeć Ciebie, o Boże Mazdo. Obyśmy zbliżyli się do Ciebie i byli w doskonałej jedności z Tobą, a największym szczęściem jest czynienie szczęścia drugiemu człowiekowi "-



    Piąty List Kapł. 3 7-10

    , A tym, co dla człowieka jest dobre to : rodzima, wrodzona mądrość, wiedza, doświadczenie, zdolność rozumowania, moc zrozumienia, dobre usposobienie, zadowolenie, wiara, nadzieja, miłość, nadzieja nieba, czysty umysł oraz czujność.

    Dlatego nigdy nie odstąpię od Dobrej Nauki Ahura Mazdy i nie mam co do tego wątpliwości. Co do innych nauk, które rzekomo przywodzą korzyści duchowe, to nie traktuję ich poważnie, ani ich nie uwiarygadniam, gdyż są podobne śmieciom nieużytecznym.

    Jest bowiem oczywiste, że myśli, słowa i czyny są miernikiem :ponieważ wola jest niestabilna, myśl jest niewyczuwalna, ale czyny są rzeczywiście wyczuwalne i przez czyny, które ludzie czynią, są znane. "



    P. List. Kapł. 3 , 11-14