Zabezpieczanie i oczyszczanie telefonu - krok po kroku

Poradnik jest głównie dla popularnych telefonów Xiaomi, choć niektóre rady sprawdzą się też w innych urządzeniach.

Jeśli posiadasz inny telefon, poszukaj do niego konkretnego poradnika, np. “Samsung debloat”, “Samsung debloat adb”.

Jeśli nie używasz telefonu Xiaomi, a chciałbyś bardziej zadbać o bezpieczeństwo, zainteresuj się systemem LineageOS. To jeden z Custom ROMów, czyli zmodyfikowanych systemów, które często mają otwarty kod źródłowy i tworzone są przez społeczność, a nie wielkie korporacje.

1/ Oprogramowanie

Jeśli korzystasz z oficjalnego MIUI, zainstaluj je w wersji EEA zamiast Chinskiej czy Globalnej.

Wtedy powinni trochę bardziej respektować GDPR/RODO :slightly_smiling_face:

1.1/ Mamy też Custom Rom Builder

https://mi-globe.com/miui-firmware-rom-builder/

Możesz od razu pobrać sobie zoptymalizowany system, choć to nie oznacza, że nie będzie tam nic od wyrzucenia.

2/ Wycofaj zgodę na reklamy (paczka “msa” - MIUI System Ads)

https://www.reddit.com/r/Xiaomi/wiki/ads

3/ Odznacz wszystkie opcje dotyczące prywatności na koncie Google


Wykorzystywanie Twojej lokalizacji w Googlu, zapisywanie historii wyszukiwania (Google, YouTube), przesyłanie danych do third parties itd.

Starą historię też pousuwaj.

4/ Opcja Authorization & revocation w Xiaomi

Można ją usunąć przede wszystkim dla paczki “msa”, związanej z reklamami.

5/ Instalujemy paczkę Xiaomi ADB/Fastboot

https://www.reddit.com/r/Xiaomi/wiki/debloat

Jest to wygodny graficzny edytor.

Potem wyrzucamy wszelkie niepotrzebne aplikacji od Xiaomi, Google i innych

Może być potrzebne włączenie opcji USB Debugging w telefonie (najpierw trzeba włączyć Developer Tools)

6/ Kontrolujemy (usuwamy) uprawnienia dla aplikacji

W ustawieniach wpisz w wyszukiwarce “uprawnienia” lub “permissions” i zostaniesz przeniesiony do zakładki, gdzie masz listę konkretnych uprawnień oraz aplikacje, które z nich korzystają.

Jak myślisz, po co dla aplikacji obsługującej SMSy Twoja lokalizacja i dostęp do kamery? Wyłącz od razu.
Jeśli będzie tak, że aplikacja przestanie potem działać, to dobry znak by zmienić aplikację :wink:

7/ Polecane dodatkowe aplikacje

GlassWire https://play.google.com/store/apps/details?id=com.glasswire.android

Pokaże Ci na żywo jakie aplikacje korzystają z internetu i jakie ilości danych przesyłają w konkretne miejsca. Jest też firewall.

Castro https://play.google.com/store/apps/details?id=com.itemstudio.castro

Narzędzie pokazujące jakie czujniki posiada Twój telefon i jakie przesyłają wartości, jak szybko reagują - na żywo. Dla tych, którzy myślą, że nikt nigdy nie wykorzysta ich telefonu do szpiegowania :wink:

Fake GPS Location https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lexa.fakegps

Aplikacja symulująca GPSa, ale to Ty wybierasz gdzie teraz będziesz (Afryka, Antarktyda…)

Przeglądarka Brave zamiast Chroma https://brave.com/vci574

Lub Firefox z wtyczkami uBlock Origin i HTTPS Everywhere https://play.google.com/store/apps/details?id=org.mozilla.firefox

Menedżer plików: legendarny Total Commander https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ghisler.android.TotalCommander

Nova Launcher https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.launcher

Zastępstwo domyślnego ekranu, który często jest pełen rzeczy, których nikt nie potrzebuje

Google Camera - gcam

Tutaj już trzeba poszukać, pokombinować, ale jest to jedna z najlepszych aplikacji do robienia zdjęć smartfonami

NetGuard https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.faircode.netguard

Firewall, który nie wymaga rootowania systemu

W razie potrzeby, Malwarebytes Security https://play.google.com/store/apps/details?id=org.malwarebytes.antimalware

Jeden z najpopularniejszych antywirusów i anty-malware na komputery i Androida

Aplikacja do maili

Nie używaj domyślnego Googla na swoim telefonie. Załóż jakieś losowe konto tylko na potrzeby korzystania z Google Play, a do odczytywania swojej poczty wykorzystaj np. Blue Mail.

WAŻNE: artykuł powstał dla Ariowie.com. Brak pozwolenia na kopiowanie go na inne strony. Jeśli chcesz się nim podzielić - wrzuć link do tego wpisu.

(jeśli masz jakieś swoje doświadczenia związane z oczyszczaniem telefonu, daj znać poniżej)

1 polubienie

Ja polecam roota. Mam od dawna, na starym xiaomi z miui ktory dzielnie sluzy juz chyba 4ty rok (wersja global 9.6.3.0) dzieki czemu mozna nawet wylaczyc cala usluge ‘google play services’ co oczywiscie spowoduje pewne problemy, ale mozna z tym zyc.

do wylaczania uslug sluzy u mnie ‘uninstaller pro’

mozna tez zainstalowac ‘android firewall’ do zablokowania internetu wybranym aplkacjom

nieocenione uslugi oddaje Adaway - filtrowanie ruchu sieciowego po domenach i nie tylko

Ale najlepsza robote robi Lucky Patcher (nie mozna go pobrac z google play - zbanowany z wiadomych powodow)

dzieki temu programowi pozbedziesz sie wielu niechcianych reklam i blokad z wielu aplikacji, ma tez wiele innych funkcjonalnosci.

Do przegladania internetu uzywam Kiwi Browser (mozna min odtwarzac dzwiek z yt przy zgaszonym telefonie), druga przegladarka to firefox focus.

Odtwarzanie muzyki oczywiscie foobar (szybki i doskonalej jakosci). Do streamow z netu vlc (tutaj sie niepostaralem wiem :wink: )

Do gps - osmAND (spokojnie mozna zyc bez google maps, chociaz jest trudniej)

komunikator - glownie telegram+

reszta to juz specjalistyczny soft :wink:

google play wlasciwie nie uzywam, nie uzywam fejsa ani bankowosci jakiejkolwiek.

nie uzywam zadnej chmury ani conta xiaomi (kopie danych mozna robic kolaklnie - uzywac tez twrp)

mam tez wylaczony slownik od goola, nie zalezy mi na hyper szybkosci i podpowiedziach wole pisac samemu to co chce napsiac Ja.

widzialem kiedys co potrafi wysylac miui i z jakimi domenami sie laczyc, wystarczylo mi :slight_smile:

moze komus sie sprzydadza te informacje

pozdro dla Rodakow :slight_smile:

Witam; Czytam, czytam i oczom nie nie dowierzam. Czy my rozmawiamy o „TELEFONIE” do rozmowy? Czy rozmawiamy o małym komputerze, ( przenośnym ).

Według, hasła „telefon” - to jest urządzenie służące do rozmowy. Tylko do rozmowy.

Jeśli jest zainstalowanych taka ilość aplikacji; To te urządzenie nie jest już telefonem. Przestaje nim być. Nie chodzi już o to, czy to jest nam potrzebne, czy też nie. To urządzenie nie jest już telefonem do rozmowy: To jest już miniaturowy komputer, osobisty. Ja nie mam nic przeciwko temu. To tylko właściciel decyduje, co chciałby posiadać. Ja osobiście, te dwa urządzenia rozdzieliłem. Mam telefon tylko do rozmowy, jest to stacjonarny, Voip = internetowy. Mam Pc-ta, parę sztuk, każdy do innego celu służy. Tylko i wyłącznie. Zakres działania jest ograniczony tylko do jednego celu.

Pytanie? Dlaczego właśnie Tak? Bo tak jest bezpiecznie, dla mnie. Czy to jest drogi sport?

Absolutnie nie. To należy traktować, jak specjalistyczne narzędzie. Służy tylko do wykonania jednej specjalistycznej czynności. Dlatego to jest dobre i niezawodne. Wniosek nasuwa się sam:

Uniwersalne narzędzie, to jest niewiele warte urządzenie. Podam przykład; Młotek, obcęgi, wiertarka, piła do drzewa. Wszystko to w jednym narzędziu? Spróbujcie takim czymś, cokolwiek zrobić, naprawić cokolwiek.? Gwarantuję, to się nie uda zrobić. I tak jest z telefonem i komputerem. Nieważne, czy mały czy duży. Proszę pomyśleć o tym na przyszłość. Przy zakupie nowego sprzętu.

Pozdrawiam. :ugeek:

1 polubienie

@Tomasz21 - rozumiem Twój sposób patrzenia na to, jednak proszę otwórz się też na to, że jednak można takim smartfonem skorzystać z wielu funkcjonalności. Obecnie jestem w stanie wykonywać połączenia i smsy (również z szyfrowaniem), prowadzić korespondencję e-mail, robić i przesyłać zdjęcia oraz kręcić filmy wysokiej jakości, które obrabiam później na komputerze. Poza tym nagrywam notatki głosowe i robię notatki ręcznie. W podróży czytam e-booki. Kiedy mam jakąś przerwę lub wolną chwilkę to np. lubię oglądać filmy Marcina. Jeśli twierdzisz że nie można, to zapewne w twoim przekonaniu tak jest. Pamiętaj jednak że to co dla Ciebie jest idealne to dla kogoś innego takim nie będzie i odwrotnie. Każdy z nas jest inny i to w jaki sposób korzysta z technologii i do jakich celów to jego indywidualny wybór.

Jeśli poczułeś się krytykowany to przepraszam, nie taki miałem zamiar. Zależy mi na tym aby otwierać się bardziej na innych ludzi i inne spojrzenie na te same sprawy… to bardzo ubogaca człowieka.



p.s. Właśnie zrobiliśmy niezły offtop nic nie wnoszący do tematu a wszystko poszło od błąd w temacie wątku “telefonu” -> “smartfonu”. :smiley:

Serdecznie pozdrawiam.

1 polubienie

-@Arturito; Witam, i Już wyjaśniam mój punkt widzenia.



Przede-wszystkim „BEZPIECZEŃSTWO”

To jest moja myśl przewodnia, na zawsze i wszędzie. Na każdym możliwym kroku. W naszej powszechnej mowie, - Nam podmieniają słowa, które kiedyś znaczyły , całkiem coś innego. My przechodzimy nad tym do porządku dziennego. I nie zwracamy na to uwagi. Dla mnie słowo telefon; to urządzenie tylko i wyłącznie do rozmowy, ewentualnie krótki tekst = wiadomość, czyli „SMS”. Czyli komunikacja, osobista za pomocą głosu; dwojga ludzi. Ja wiem, są to detale, i czepiam się szczegółów, na które nikt nie zwraca już dzisiaj żadnej uwagi. Ale jest, pewna grupa człekokształtnych , która wykorzystała tą technikę do przejęcia kontroli nad nami… Dodając do tego zestawu wiele innych funkcji, które mają być dla nas jakimś, tam ułatwieniem, potrzebą, satysfakcją. To ułatwienie, jest przynętą, zanętą, dla nas, w celu zrobienia nowego zakupu. A w rezultacie, chodzi o pełną kontrolę ludzkości, przez 24-godziny, 7-dni, w tygodniu, 365-dni, na rok. Jest to zmiana, w kierunku → człowiek Bio-Robot, inna nazwa to „NWO”.

I tak telefon, przestał być już telefonem, a stał się urządzeniem które kontroluje nas wszystkich ludzi, na nasze własne życzenie. Robię komuś zdjęcie? To jest wiadomo z kim się spotykam i gdzie? „GPS” - powie gdzie te zdjęcie zostało zrobione i o której godzinie. Zdalne nagrywanie pozwala podsłuchiwać o czym rozmawiamy, czym się interesujemy. Jakie mamy plany na teraz, lub przyszłość. Taka - Pełna kontrola każdego. Brakuje tylko sensora podłączonego do naszego mózgu? Chwila moment; a czipy? Czy to nie są, mogą być sensory?

Pytanie? Kto z was wie, jakie funkcje spełniają dzisiejsze czipy? Normalnością jest, że czip już dzisiaj się wszczepia pomiędzy kręgi kręgosłupa delikwenta. Dlaczego? Aby nie można było go wyjąć samemu. Pytanie? Kiedy się to robi? Przy każdej operacji chirurgicznej; Kiedy leżymy na stole operacyjnym. Kiedy wpadniemy w łapy medyka, czytaj / lekarza/. Komu, chce się, tym zaprzątać głowę? Kto zwrócił na to uwagę? Nasza nieświadomość , to pełnia szczęścia i beztroska.

Chcemy być szczęśliwi i żyć beztrosko. „ Na koniec kelner przyniesie nam rachunek” - Taka /przenośnia/. To jest mój punkt widzenia; cała dyskusja, jaka się wywiązała poszła, zeszła, zaczęła się od słowa telefon. Ja osobiście nie mam nic przeciwko. Każdy jest dorosły, i wie co robi. Ja próbuję tylko przestrzec, przed późniejszą chorobą, jaką będzie zniewolenie, człowieka.

To wszystko jest prawda co piszesz; To wszystko co robisz, to właśnie dzielisz się, informacjami o sobie, ze służbami na trzy litery. Czy to jest twoim zamiarem? Tego to ja już nie wiem? Człowiek łatwo się przyzwyczaja, a potem jest już trudno bez tego żyć. Wszyscy odpowiadają w tym momencie; Ale to są pierdoły, i nikt tym się nie interesuje! -NIEPRAWDA- na podstawie takich danych można zbudować, twój wizerunek osobowy, dokładny obraz, i przewidzieć jak się zachowasz w danej sytuacji. Dzisiaj to jest całkiem bez znaczenia. Ale jutro? Czy możesz dać gwarancję, że jutro, to też bez żadnego znaczenia będzie? Co wiesz na temat jutra? Chyba niewiele. Większość ludzi, nie ma pojęcia co będzie jutro?

Na 100%- masz rację. Jest tylko jedno „Ale”jak zwykle. - Ta technologia ma służyć człowiekowi. Ta technologia ma nie być przeciwko Niemu. A w obecnej chwili, to wszystko jest robione przeciwko, niemu, przeciwko nam? Dlaczego? Spróbuj, odpowiedź znaleźć samemu. Podpowiem tylko; „Depopulacja i NWO”

Jeśli, znasz zagrożenia? A pomimo to, chcesz ryzykować? To jest tylko i wyłącznie twoja osobista sprawa, mnie nic do tego. Ja jestem przyjacielem wszystkich ludzi, bez wyjątku. I każdemu dobrze życzę. Ja tylko widzę niebezpieczeństwo, dla wszystkich.

Absolutnie; „NIE”. -FORUM- to jest miejsce do rozmowy, na wszystkie tematy. To jest miejsce, gdzie ludzie chcą porozmawiać, ze sobą. Jest to miejsce do wymiany poglądów, i dyskusji.

Obrażalscy, nie mają co tutaj szukać; Jak ktoś się obraża? To niech wygodnie usiądzie przed telewizorem, i obejrzy sobie telle-nowele. Na przykład, Kiepskich. Albo dziennik TV.

Nie prawda, nie zgadzam się. Każda rozmowa, coś wnosi w nasze życie, to dzięki rozmowie, jesteśmy tym, kim jesteśmy. Dlatego próbują nam to odebrać, i przeszkodzić. Zamiast osobistej rozmowy, przy herbatce, może być też przy, ( piwku ). Długa dyskusja, na różne tematy? To mamy propozycję; Wyślij, SMS-a, Wyślij, emotikon, itp. / Przenośnia /; i „Wejdź z powrotem na drzewo”. I tam pozostań na zawsze. Jest to pobożne życzenie, naszych władz. Dla nich jest to bardzo dobra opcja. POSŁUSZNY – NIEWOLNIK. Tym jesteśmy, tylko dla nich. Albo mięso armatnie. Druga alternatywa. Pytanie? Co my zrobimy? Jaką damy odpowiedź? Ta odpowiedź, się kryje w naszej „Wiedzy” i naszym, codziennym zachowaniu. To my zdecydujemy co zrobimy? I jak się zachowamy?

Końcowy wynik to, Nasza - Wygrana, albo Nasza - przegrana.

Na koniec. Powiedzenie; „Prawda jest jak poezja – Większość ludzi nienawidzi poezji”.

Pozdrawiam. :ugeek:

witajcie. Myślałem że sobie sam jakoś poradzę, ale widać że jak na mój wiek(55) to już nie do końca ogarniam współczesne telefony. Mam właśnie Xiaomi Mi2, i chciałbym go całkowicie “przerobić” na bezpieczniejszy. Sam sobie jednak nie poradzę. Może ktoś coś? Z góry dziękuję za każdą pomoc

ktos, cos?

https://e.foundation/

Witam; @Andrzej Swój chłop

Długo się zastanawiałem, co tobie napisać? Zabrzmi to może jak krytyka?, ale to takie rozmyślanie, tylko na głośno. Najsampierw kupiłeś telefon; a teraz się pytasz co można zrobić w tym kierunku, aby on był bezpieczny?

.NIC, absolutnie nic nie można zrobić w tym kierunku; Ci co go zaprojektowali, przewidzieli taką ewentualność. Oni są dwa kroki przed Tobą. Twoją złą decyzją było kupno tego nowoczesnego Telefonu. Nie będę pisał co ten telefon może robić? Pisałem już o tym wiele razy. To nie ma większego sensu, pisać jeszcze raz to samo.

Co możesz zrobić? Możesz zmienić na zwykły Telefon, tylko do rozmowy; wtedy zredukujesz zagrożenie inwigilacji o jakieś, 50%. „TYLKO”. Bo ten zwykły telefon ma w sobie też ukryte sposoby aby ciebie sprawdzać. No chyba że dostaniesz starą Nokię? Które jeszcze wtedy nie miała tych udogodnień. Pytanie brzmi? Czy ty chcesz być bezpieczny? Czy dorosłeś do tego, aby używać tego słowa? Czy rozumiesz, całkowicie to słowo?

( proszę tylko bez obrazy ). Próbuję tylko wyraźnie zaznaczyć znaczenie każdego słowa, użytego tutaj, przeze mnie. Najsłabszym punktem jest człowiek, / zawsze /. Dopiero potem dotyczy to sprzętu, którego używa. Zadaj sobie pytanie? Co wiesz na temat Bezpieczeństwa osobistego? Czyli tego, tego Twojego? Naukę trzeba zacząć od tego, od zdobycia wiedzy na temat bezpieczeństwa osobistego. Dopiero potem można budować struktury łączności. ( twój wiek nie ma tutaj nic do rzeczy ). Ja jestem dużo, dużo, starszy od Ciebie. I to wszystko samemu opanowałem. Więc skoro ja to zrobiłem? To każdy to może zrobić, Tylko musi -CHCIEĆ-. Zasada jest prosta, najsampierw zdobywamy Wiedzę, a dopiero potem kompletujemy sprzęt potrzebny do tego. A na koniec, Rozsądnie go Używamy.

.Czasy jakie mamy, wymagają dużo nauki, typu - BEZPIECZEŃSTWO-. Trwa obecnie Wojna, jesteśmy pod zaborem. Niewiele można mówić i pisać otwartym Tekstem. A będzie jeszcze gorzej. Minęły te czasy, kiedy tutaj na forum można było pisać o instrukcjach jak postępować? Nie jest to wina FORUM. To wszech obecna Cenzura jest temu winna. Więc sam widzisz w pokoju cenzora, trudno jest rozmawiać swobodnie. Zacznij od zdobywania Wiedzy. Życzę dużo zdrowia i przemyślanych decyzji. Pozdrawiam. :ugeek:

ok rozumiem. Wszystko jasne. Dzięki

Witam; Dzięki za zrozumienie. Mało ludzi potrafi czytać ze zrozumieniem, na nich szkoda czasu marnować.

Gdybyś potrzebował bardziej szczegółowych informacji? To jestem na ZeroNet-cie. Poczta , -P2P, - dobrze szyfrowana. Jest to internet bez cenzury i serwerów. Są tam strony, filmy, teksty, tego czego już nie zobaczysz w normalnym internecie. Jeśli jesteś zainteresowany? daj znać prywatnie. Podam namiary.

Pozdrawiam. :ugeek:

Telefon co ok. 5 minut wysyła sygnał. Można go też namierzyć. Jeśli potrzebujesz mieć telefon w nocy pod ręką lub nie chcesz być śledzony ani by ktoś wiedział, gdzie jesteś… owiń telefon spożywczą folią aluminiową, następnie w papier i znów w folię. Obie warstwy błyszczącym do środka. Zadzwoń do siebie z innego numeru. :slight_smile: Bądź twórcza! Wymyślaj wygodniejsze warianty i podziel się nimi tutaj! :slight_smile:
K.