Uprawa roli

Witam.

Poprostu to jest permakultura czyli jak coś mieć dobrego zdrowego ale bez nadmiernego wysiłku i całego syfu chemicznego. Proponuje też poczytać wam na temat terra preta - czarnoziem indian. Po powrocie w zimie będę szykował większe ilości tej ziemi tak około 40 t aby wypełnić moje podniesione grządki - uprawiam rosliny na wysokości około metra żeby pleców nie nadwyrężać (stary się robię i leniwy hahaha). Jak ktoś zainteresowany to wszystko opisze i udokumentuję i będzie to czekać do wykorzystania w naszej “Bibliotece Suwerenów”.

Pozdrawiam.

Witam; Czy to jest permakultura? czy coś innego; to niema większego znaczenia. To funkcjonuje i to dobrze. Mnie się podoba taka uprawa działki. Jestem za. Eksperyment trzydziestoletni udowadnia że jest OK. Problem są tylko zrębki w takiej ilości. Spory jest ogród, i sporo tego potrzeba. Warto by było spróbować, wypróbować samemu. A o Indianach to poczytam, ciekawi mnie ten temat. Dzięki za informację. Zresztą ten ogród już leży tyle lat odłogiem, nadszedł czas to zmienić. Pozdrawiam. :ugeek:

Witam cię Tomaszu zrębki nie są takim problemem ale ich czystość. Precyzyjniej chodzi o to aby one nie pochodziły z drzew przydrożnych bo pochłaniają spaliny i inne nie miłe związki. Ja osobiście ściułkuję słomą, zrębkami, a nawet liśćmi ważne jest aby ziemia była okryta nie ma wtedy chwastów oraz ziemia nie ulega erozji, przesuszeniu oraz nie ulega zbiciu przy nawet duzych opadach deszczu - cały czas jest “pulchna” nie trzeba w niej ryć motyka czy orać. Rozgarniasz ściółke i sadzisz w mięką ziemię małą łopatka yaką jak dla dzieci do piaskownicy, a po posadzeniu znou w koło rosliny zasypujesz ściułkę. Poza tym ściułka z czasem ulega rozkładowy tworząc kompost który co roku dokładam na na ściułkę już częściowo rozłozoną i sypię nową na górę i tak co ci osiądzie to dosypujesz. Druga sprawa to produktywność, bo po zbiorach siejesz lub sadzisz nowe rośliny lub poplon (łubin, rzepik, żyto itp.) To jest ciągła zmiana, a pracy to jest tak 1-2 godziny na dzień lub ze dwa góra 3 dni w tygodniu zależy od pory roku i intensywnosci wzrostu.

Pozdrawiam i polecam taki sposób uprawy.

PS. Jest już fajna książka na ten temat na polskim rynku wydawniczym Sepp Holzer “Permakultura”.

Wow Michał, jesteś niesamowity !!!

Po sto kroć dziękuję ! :slight_smile:



Antonio - może moglibyśmy dla ariów taki film przygotować jak uprawiać w ten sposób o którym mówisz?

Witam.

Jestem za, a nawet przeciw jak niedawna głowa państwa hahaha czy państwo może mieć głowę hahahha…

OK wracam na ziemię teraz to kiepsko widzę między 13 a 15 Sierpnia wylatuję do germańców na zarobek wrócę w grudniu i ponownie wyjadę koniec stycznia początek lutego i chyba wrócę na majówkę aby ogarnąć ogródek itp. Jeśli bedzie taka możliwość zrobie dokumętację i w PDF będzie dostępna w bibliotece suwerenów, a jak ktoś będzie chciał to może przyjechać do mnie lub ja pojadę do niego kwestia czasu.

Pozdrawiam.

Ok rozumiem. Taki plik pdf też może być pomocny.

Kolejny film pl z Paul Gautschi (Back To Eden)

https://www.youtube.com/watch?v=dPJxNxahpQE

Wow on jest moją inspiracją! Jak mogę się odwdzięczyć za te linki? Szukałem chyba od roku czasu linka i nie mogłem znaleźć a tu 1,5h film :o



A to nie jest ten sam film co ten z linku co jest umieszczony na dysku G66gle?



P.s.

Proponuję wybierać inne chmury. Nie wiem czy jest open source ale ja korzystam z mega.nz. Darmowo masz 30gb do użycia

Witam.

Fajne że ktoś daje takie filmy dzięki temu będę miał mniej roboty. . .

Pozdrawiam.