They Live! - Oni żyją!

Pewnie wielu z Was oglądało ten film! Ja przez ostatnie 23-24 lata (kiedy widziałem go po raz pierwszy) oglądałem go wielokrotnie! :smiley: :smiley:



„Oni żyją” to film z 1988 roku. Powstał na podstawie opowiadania napisanego 25 lat wcześniej przez Raya Nelsona. “Eight O’Clock in the Morning” (“Ósma rano”) to najbardziej znane dzieło Nelsona, rozsławione głównie przez film Carpentera.

„Oni żyją” na pierwszy rzut oka mogą się więc wydawać głupkowatym thrillerem s-f, ale to tak naprawdę protest Carpentera przeciwko ogłupianiu mas. I satyra na Amerykę lat 80. - Oglądałem telewizję i zdałem sobie sprawę, że wszystko, co w niej pokazują zostało zaprojektowane, aby coś nam sprzedać – wspomina reżyser w jednym z wywiadów.



Jakie macie odczucia po obejrzeniu tego filmu? Przydał by się remake?

Boromir, u mnie bardzo podobnie. Na film natrafiłem przypadkiem (w które notobene przestałem już wierzyć) i w ciągu kilku ostatnich lat obejrzałem już kilkakrotnie. Jest to tak jak trylogia Matrixa film z tyloma ukrytymi znaczeniami i metaforami, że jego interpretacja zależy silnie od poziomu świadomości na którym się obecnie znajdujemy. Dlatego nie zdziwcie się jeśli polecicie go rodzinie lub znajomym a oni stwierdza że to jedynie głupi film akcji ze słabymi efektami specjalnymi. Tak go interpretuja bo tak go czują…



Jak dla mnie ten film nie wymaga remaku. Zwiększenie budżetu, rozdzielczość 4k lub wybranie popularnego aktualnie aktora w roli głównej w żadnej mierze nie zwiększy jego wartości merytorycznej. A przez to ze oryginał ma już swoje lata wydaje mi się właśnie ze łatwiej jest odnajdywać jego prawdziwe przesłanie już przy pierwszym obejrzeniu.

Czesc. Tez bym chcial zobaczyc wersje w dobrej jakosci i " dostosowana" ( np. Chemiczne chmury czy 5g ) juz pod nasze czasy. Ja obejrzalem ten film pierwszy raz w calosci dzisiaj ( dawno temu do polwy wytrzymalem ale nie wiedzialem jeszcze nic ). Co biorac pod uwage ze historia powstala w 1963r daje do myslenia. Jestem w lekkim szoku. Mimo wiedzy ktorą mam ze wlasnie tak to wyglada a tu juz w 63r , gosc protestowal przeciwko temu. Szok.



W sedno …