Oprogramowanie w Telefonie

Nie wiem czy ten temat jest w dobrym dziale.

Pytanie.

Czy można z nowego telefonu usunąć niepotrzebne, nieprzyjazne oprogramowanie (prawdopodobnie systemowe)

Np. rozpoznawanie twarzy, odcisków palców i inne takie. Telefon nowy na androidzie 9 Pie.

Czy po grzebaniu w plikach systemowych telefon będzie działał?

Ewentualnie czy można usunąć androida w wgrać coś innego jak np robi się z komputerami. Kasuje się windowsa i wgrywa Minta na przykład.

Zdecydowanie należy przeczyścić i odinstalować niepotrzebne śmieci. Jest na ten temat dużo informacji w internecie.

Każdy smartfon jest inny i różnie są powiązane aplikacje z systemem. Trafiłem nawet na sytuację że wbudowana aplikacja do pogody była tak powiązana że po usunięciu były problemy ze stabilnością systemu!

Pierwsze co robię przy nowym smartfonie to root telefonu(złamanie go). Dalej usuwanie oczywistych śmieci i ostrożne usuwanie aplikacji producenta przy wcześniejszym rozpoznaniu za co powiązane procesy odpowiadają.

Należy też na początku zabezpieczyć się przed potencjalnymi błędami które mogą skopać system.



Efektem ubocznym jest wydłużenie czasu pracy na baterii, zwiększenie rezerwy RAM, odciążenie procesora, uwolnienie się od ukrytych transmisji w tle i pobierania lokalizacji oraz ogólne zwiększenie prywatności i przyspieszenie pracy telefonu.

Znasz się na tym, wolę osobiście nie grzebać w takich rzeczach, po moich działaniach nic nie chce działać jak powinno. Mam zupełnie nowy telefon i chciałbym niepotrzebne śmieci wyrzucić.

Jak patrzę w necie, to jedyne co można zrobić to wyłączyć aplikacje systemowe, lecz nie znalazłem nic o tym jak je na stałe wyrzócić. Np czytanie twarzy, czy odcisków palców.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie całkowicie innego systemu, który nie ma tych wszystkich niepotrzebnych aplikacji od producentów.



Przykład: https://lineageos.org/

Lista: <LINK_TEXT text=“https://crunchdroid.com/best-custom-rom … id-phones/”>https://crunchdroid.com/best-custom-roms-android-phones/</LINK_TEXT>



Możesz sobie nawet wybrać ile aplikacji od Googla potrzebujesz i zainstalować pakiet pico czy nano, gdzie będą tylko podstawowe, typu Google Play.

@Włóczęga. Witam; Mam pytanie w tym temacie? Trochę żartobliwie. Kolega potrzebuje telefon do rozmowy, czy Pc-ta na szelkach? Zwykły prosty telefon, starego typu nie ma żadnego programu. Się rozmawia, i już. A jeżeli jest coś potrzebne, aby się popisać, to proponuję małego laptopa; zapewniam, że takiego telefonu nikt nie ma. To były żarty. Ale temat jest dalej otwarty, Czy tylko potrzebujemy rozmowy? Czy jest nam potrzebne coś więcej? Piszesz o bezpieczeństwie, mam pytanie? Co rozumiesz poprzez słowo bezpieczny telefon. Bo ja w tym momencie myślę o telefonie satelitarnym w pełni szyfrowanym. Jest bezpieczny, zapewniam. Czy może jest tobie potrzebny malutki komputerek, który będzie bezpieczny? Jeśli będzie pracował na indołsie, to on nigdy nie będzie bezpieczny. Zmiana jednej dystrybucji na inną nic nie da, bo nie może. Przecież to są ci sami rodzice, więc dzieci będą podobne. Czy to jest tak trudno zrozumieć. Czarni rodzice, zazwyczaj mają dzieci, też czarne. To też dotyczy telefonów. A dla uparciuchów można zainstalować puste wyłączniki, niech sobie myślą ze coś tam wyłączyli. Nie po to zmienia się modele aparatów, aby tego nie wykorzystać i ujednolicić podsłuch. Oczywiście ty to możesz sobie wyłączyć. A słyszałeś o „Placebo”? Podobno leczy ludzi, a lekarstwem nie jest. Masz przed sobą dwie drogi do wyboru.

Jestem nowoczesny, i zgadzam się na inwigilację. Albo druga wersja, jestem staroświecki, posługuję się tam-tamem, i nikt nie może zrozumieć co ja mówię. Wybór należy do ciebie.

Jest jeszcze trzecia wersja dla mocno zaawansowanych; Napisz samemu program. Jeśli to potrafisz?

To wtedy, zarazem zrozumiesz, że twojego marzenia nie da się spełnić. Telefon musi podlegać inwigilacji, czy ty coś tam wyłączysz czy też nie wyłączysz. Takie jest jego przeznaczenie, po to został zrobiony. Żeby Ciebie śledzić 24-h na dobę, 7-dni w tygodniu, 365-dni na rok. Takie jest jego zadanie, czy się tobie to podoba, czy też nie. Ta wiedza pozwoli tobie trzeźwo ocenić sytuację, a ona jest patowa. A ty jesteś na przegranej pozycji. Jest jedno wyjście, przestać używać telefonu???

Tak wiem, to rozwiązanie nie jest dla Ciebie.

Pozdrawiam. :ugeek:

Kupiłem telefon a w nim nawet klawiatury nie ma. Tel jest na Androidzie 9 Pie. Wszystko jest na głos, wpisywanie tekstu na głos, nawet wiadomości nie można napisać ani nazwy pod nr telefonu. Szukam w ustawieniach klawiatury i nic takiego nie ma. Przynajmniej nie doszukałem się. Ma ktoś jeszcze jakieś doświadczenia z tym androidem? Czy to ten typ tak ma czy tylko w moim telefonie tak ustawili? Telefon Ulefone Armor x3


Możesz mi podpowiedzieć co z tym zrobić?



<LINK_TEXT text=“https://crunchdroid.com/flash-twrp-reco … oid-phone/”>https://crunchdroid.com/flash-twrp-recovery-android-phone/</LINK_TEXT>



Idę według wskazań, tyle, że mam ubuntu na kompie i stanąłem na



“Download and install ADB and Fastboot drivers on your PC from here.

Download TWRP recovery .img file compatible with your device here.

Now copy that TWRP.img file to C:\adb.”



zainstalować nie potrafię, nic się nie dzieje, gdy próbuje odpalić "adb-setup-1.4.3.exa bo to na windowsa.

Próbowałem przez Wirtual Box lecz w ogóle nie widzi urządzeń podłączonych do komputera w opcji urządzenia USB nie ma nic, jakby telefon nie był podłączony i gdy wpisuję polecenie “reboot bootloader” w oknie polecen wystkakuje że jest jakiś bład, bład polecenia

Hej Włóczęgo, nie znam się na tym aż tak dobrze, bo za każdym razem robiłem to właśnie z jakimś tutorialem.



Najprościej: znajdź sobie tutorial na Linuxa, np. ten: <LINK_TEXT text=“https://xiaomifirmware.com/guides-and-t … ux-ubuntu/”>https://xiaomifirmware.com/guides-and-tips/flash-twrp-recovery-linux-ubuntu/</LINK_TEXT> i weź z niego wszystkie potrzebne polecenia.



To nie jest w sumie jakiś skomplikowany proces, ale początkowo może się taki wydawać.

Domyślam się, że nie jest skomplikowany, dla kogoś kto choć trochę zna się na komputerach i rozumie ich działanie.

Wpisuję polecenia jak podają na różnych stronach,

tyle, że gdy wpisuję polecenia w terminalu, to za każdym razem wyskakuje mi, że jakiś błąd jest.

Jeden z takich błędów w załączniku - zrzut z ekranu.

I na tym kończy się moja zabawa z instalacją programu, bo nie wiem co dalej z tym zrobić i o co chodzi

Przy ostatnim poleceniu dopisz na początku sudo, może pomoże


Pomogło, dzięki:)



Dobra, lecz co dalej? Nacisnąłem przyciski głośności i włączania telefonu, wyskoczył czarny ekran z opcjami:

“Recovery Mode”

“Fastboot Mode”

“Normal Mode”

Wybrałem “Fastboot Mode” jak każą w instrukcji.

Wyskoczyła informacja poniżej:

"FASTBOOT mode…

i nic dalej nie można zrobić. Ani wyłączyć, ani włączyć telefonu. Wciąż jest na ekranie czarne tło z poleceniami do wyboru i poniżej "FASTBOOT mode…

Szukaj tutoriali na YouTubie, tak będzie najprościej.

Np. “[marka telefonu] LineageOS” albo “[marka telefonu] fastboot”



Na pewnym etapie zobaczysz jak włączyć/wyłączyć telefon, gdzie krok po kroku wejść itd.

Chyba będę musiał skorzystać z pomocy kogoś, kto się na tym zna. Lecę, krok po kroku jak w różnych tutorialach. U nich wszystko idzie gładko i bez problemów, a u mnie pojawiają się jakieś trudności. Dziwne komunikaty w terminalu, których nie rozumiem, albo nie instaluje programu jak chce. Na przykład ściągnąłem TWRP na telefon lecz nie ma takich ikonek jak pokazują w turtorialach. Ściągam obraz do ulefone zarówno na telefon jak i na kompa i nic z tym nie mogę zrobić. Tydzień siedzę przy kompie i rozkminkowuję to i wciąż mam Androida w telefonie, którego nie wiem jak usunąć.

Może jest ktoś kto się na tym zna z Poznania?