Od Rady Przyrody i Żywności

*Porady od Rady Przyrody i Żywności

Ogłoszamy nabór do rady na konsultantów z wszystkich Rodów.**
Jeśli jesteś dietetykiem, rolnikiem, ogrodnikiem, trenerem personalnym lub człowiekiem dbającym o swoje ciało i kondycję z ponadprzeciętną starannością. Natura to Twój drugi dom, a żywność traktujesz jak lekarstwo, to zgłoś się do nas.
Poszukamy też specjalistów od naturalnego budownictwa, rzemieślników, zielarzy oraz Aktywnych Suwerenów, którzy mogą zająć się weryfikacją źródeł zaopatrzenia i organizacją grupowych zakupów dla Rodów…

1. Zagłódź bestię https://megawrzuta.pl/download/d63dc825d62c96025d564ad47363468b.html
2. Listy rolników eko

Moja lista:

3. DZIKIE ROŚLINY JADALNE http://lukaszluczaj.pl/dzikie-rosliny-jadalne-polski-pelny-tekst/

4. Twoje bogactwo — 12 cennych umiejętności na teraz

Wiedza i doświadczenie jest czymś czego nie może nikt Tobie zabrać - są wewnętrznym bogactwem, które pozwoli Ci na przetrwanie trudnych sytuacji.

Wiedza i praktyczne umiejętności zwiększają Twoje poczucie bezpieczeństwa, ułatwiają rozwiązanie problemów i pokonanie wyzwań, nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale również na co dzień.

Niektórzy twierdzą, że jako cywilizacja osiągnęliśmy i nawet już przekroczyliśmy krytyczne punkty w zagrożeniach środowiskowych, gospodarczych, ekonomicznych i geopolitycznych, które mogą doprowadzić do dramatycznego upadku zachodniej cywilizacji i/lub do jej resetu.

Oczywiście, niektóre umiejętności będą znacznie bardziej wartościowe niż inne - nastąpi podział społeczny ze względu na użyteczność indywidualną. Niestety takie zawody jak: polityk, bankowiec, prawnik, doradca finansowy, księgowy czy telemarketer - nie będzie potrzebny w świecie po resecie.

Zanim wymienimy umiejętności, które będą ważne czy opłacalne w przyszłości, istotne jest ocenienie dotkliwości scenariuszy ewentualnego upadku cywilizacji.

Kiedy spojrzeć na możliwe potencjalne zagrożenia współczesnego świata – wielu ludziom może się wydawać, że powstanie świat w stylu Mad Maxa. Biorąc jednak pod uwagę posiadane dzisiejsze zaawansowane technologie, to wydaje się mało prawdopodobne, abyśmy kiedykolwiek stali się ponownie prymitywnymi technologicznie.

Na pewno cześć ludzi będzie miała zawsze dostęp do energii i żywności bez względu na to, jaki scenariusz się rozwinie, ale zdecydowana większość może być pozostawiona sama sobie.

Poważny kataklizm na Ziemi jak: sztuczna pandemia (”plandemia”), wybuch super wulkanu (zob. Yelowstone), uderzenia meteoru, impuls elektromagnetyczny (słoneczny czy sztuczny) może mieć dramatyczny wpływ na całą ludzkość.

Wojna, zagrożenia dla środowiska lub całkowita zapaść gospodarcza będzie głównie dotyczyć pewnych obszarów Ziemi i będzie dotyczyć pewnych lokalnych czy regionalnych społeczności. (zob. Syria, Ukraina, Grecja, inne). Jednakże i też może dotyczyc całej Ziemi, jak w obecnej “kowido-plandemi”.

Nawiasem mówiąc, każdy kraj lub terytorium, które doświadczyły katastrof wywołanych działalnością człowieka, powróciło do pełni życia w mniej niż jedno pokolenie.

Takim przykładem przetrwania i powrotu do życia był atak jądrowy w Japonii w 1945. A przykładem największego niedawnego załamania gospodarczego był rozpad Związku Radzieckiego. W obu przypadkach te kraje przeszły bardzo trudny okres, ale w końcu narody przetrwały.

Na potrzeby tego artykułu załóżmy, że pewien poziom zniszczenia czy chaosu w Europie jest spowodowany przez jedno z wyżej wymienionych zagrożeń.

W przypadku jakiejkolwiek eskalacji wojny, następuje całkowite załamanie gospodarcze, a pieniądze papierowe stają się bezwartościowe. Następuje “szok i przerażenie” z powodu przerw w dostawie prądu i wody.

Załamanie dostaw benzyny i oleju napędowego zatrzyma kanały dostaw żywności i innych towarów do hipermarketów – głównego źródła zakupów np. w Polsce. Same hipermarkety zamkną drzwi z braku prądu i ze względu na zabezpieczenie mienia.

Funkcjonowanie rolnictwa przemysłowego nie będzie możliwe bez dostępu do nawozów i paliwa. Cierpienie psychiczne i fizyczne może się okazać bardzo dramatyczne.

Jeżeliby się tak stało to pytanie: w jaki sposób obywatele zareagują? Zarówno ZSRR i na początku 1950 roku Japonia była znacznie bardziej agrarna (więcej ludzi związanych z rolnictwem i mieszkających na wsi), a znacznie mniej zależna od hipermarketów niż w tej chwili jest obecnie Europa czy USA.

Europejska i amerykańska zależność od długich łańcuchów dystrybucji żywności, połączonych jeszcze rozległą i wrażliwą siecią elektryczną, wodociągową, gazową oraz ciepłowniczą, z uzależnieniem społeczeństwa od opieki zdrowotnej na bazie farmaceutyków może doprowadzić do poważniejszych zagrożeń w społeczeństwie.

Chociaż innowacyjna technologia alternatywnych źródeł energii i alternatywnych metod rolniczych będzie odgrywać kluczową rolę w przetrwaniu, może pomóc tylko tym, którzy maja tą wiedzę, środki i możliwości do jej użycia.

Stabilność bezpieczeństwa publicznego będzie na niskim poziomie na jakiś czas, a tylko większe bezpieczeństwo będzie zapewnione w małych, zorganizowanych grupach - tych, którzy przygotowali się na gorsze czasy. Już dzisiaj konieczna jest solidarność, współpraca dla wspólnego przetrwania trudnych chwil. (zob. wioski czy miasteczka na Ukrainie i ich organizacja samoobrony – źródła w internecie )

Wiele artykułów zostało napisane o tym, jak przetrwać nadchodzący kryzys czy upadek lub co jest potrzebne, aby przetrwać w dziczy, ale nie wiele artykułów zostało napisane na temat, jakie umiejętności będą miały wartość w świecie w kryzysie lub po resecie.

Wyobraź sobie teraz zaspokojenie nawet podstawowych potrzeb społeczeństwa bez dostępu do paliwa lub energii elektrycznej, do produkcji żywności na dużą skalę lub bez zaopatrzonych aptek czy bez działającej służby zdrowia.

Jedyną formą bogactwa w cywilizacji w czasie kryzysu czy resetu jest wiedza oraz umiejętności stworzenia i dostarczenia czegoś wartościowego innym dla zaspokojenia ich głównie podstawowych potrzeb. (zob. Piramida potrzeb Masłowa).

Jak najbardziej ogólna wiedza z zakresu survivalu (przetrwania) będzie ogromnie przydatna, ale powinna być poszerzona o niżej wymienione.

Oto 12 cennych umiejętności, które są konieczne, aby dobrze funkcjonować w trakcie sytuacji kryzysowych lub po resecie cywilizacji

  1. Pozyskiwanie, oczyszczanie i magazynowanie wody

Woda jest podstawą przetrwania. Składamy się z około 70% z wody. Bez wody możemy przeżyć do kilkunastu dni. Ponieważ jest trudne pompowanie wody studziennej bez prądu, a wody powierzchniowe mogą być skażone, nastąpi ogromny popyt na czystą wodę. Wiedza dotycząca pozyskiwani i oczyszczania wody pozwoli Ci na przetrwanie w tym czasie. Możesz również zakupić filtry do wody do swojego zestawu plecaka ucieczkowego, które będą użyteczne przez tygodnie. Możesz również posiadać chemiczne środki uzdatniające wodę. Jednakże umiejętność i wiedzą dotycząca pozyskiwania, oczyszczania i magazynowania wody powinna być priorytetem.

2. Naturalne, tradycyjne i ekologiczne ogrodnictwo oraz nasiennictwo

Umiejętności obejmujące produkcję żywności będą najcenniejszymi w społeczeństwie w kryzysie i po upadku. Nauka uprawiania własnego jedzenia już dzisiaj staje się koniecznością. Oczywiście konieczne jest, aby móc wyżywić swoją rodzinę. Ewentualne nadwyżki możesz zamienić barterem na mnóstwo innych potrzebnych przedmiotów. Dodatkowo naucz się jak zbierać nasiona, które mogą również być kolejnym doskonałym produktem do handlu wymiennego.

3. Wiedza o odżywianiu i żywności. Domowe przetwórstwo spożywcze i przechowalnictwo żywności

Nauka co i jak jeść, jak przetworzyć i przechowywać żywność będzie kolejną wielką umiejętnością. Przetwarzanie sezonowych nadwyżek żywności i ich przechowanie do późniejszego spożycia i/lub handlu będzie niezbędne. Pamiętaj, że nauka jak to robić z ograniczonym zasobem energii np. cieplnej jest koniecznością. Może to również obejmować naukę jak warzyć piwo, cydr, miód pitny, robić ocet lub inne napoje alkoholowe z tanich składników.

4. Łowiectwo, wędkarstwo i zbieractwo

Nauka łowienia ryb i polowania jest bardzo przydatna do przeżycia. Mając odpowiednie narzędzia i przeszkolenie będą one bezcenne po resecie cywilizacji. Posiadanie poradników dotyczących roślin jadalnych w swoim regionie, naprawy broni, tropienia, odłowu zwierzyny i wędkarstwa, czy rybołówstwa są świetnymi umiejętnościami, które warto nauczyć się teraz. Idąc na łąkę w pobliżu miejsca zamieszkania spójrz na nią, jak na ogromny ogród warzywny i ziołowy. W odniesieniu do broni palnej czy białej, umiejętność i możliwość korzystania z niej daje wzrost poczucia bezpieczeństwa rodziny.

5. Hodowla zwierząt

Zauważ pierwsze pięć umiejętności jest związanych z fundamentalną potrzebą - z żywnością i wodą. To jest bardzo ważne. Tylko zdobycie wiedzy z jednej z tych kategorii wyżej wymienionych daje bezcenne umiejętności, aby przetrwać i rozwijać się w zresetowanym świecie. Znajomość hodowli zwierząt może zapewnić trwały dostęp do mięsa, jaj oraz mleka dla Twojej rodziny.

6. Budownictwo

Umiejętności remontowe i ogólnobudowlane będą bardzo ważne w zresetowanej cywilizacji. Umiejętności, szczególnie te bez użycia elektronarzędzi, nie są czymś, czego możesz nauczyć się z dnia na dzień. Jeśli masz jakieś podstawowe umiejętności może warto nauczyć się kilka technik budowy prostych struktur z narzędziami ręcznymi. Istnieje wiele poradników, jak budować nieskomplikowane domki (np. z miejscowych materiałów), szklarnie, kompostowniki.

7. Alternatywne źródła energii i paliw

Mając wiedzę jak zbudować alternatywne systemy energetyczne da Ci ogromne korzyści . Możesz nauczyć się budować własne alternatywne systemy energetyczne lub możesz kupić np. panele słoneczne w ramach przygotowań do sytuacji nadzwyczajnych. Są również dostępne małe systemy rafineryjne do produkcji paliw np. do biodiesla, bioetanolu czy biogazu. Wiedza o tym, jak stworzyć energię będzie nieoceniona, gdy paliwa będą trudno dostępne.

8. Podstawy pierwszej pomocy i medycyna szczególnie alternatywna

Jest to kolejna umiejętność, której nauka może potrwać wiele lat. Jednakże ma ona kluczowe znaczenie, kiedy dostęp do leków jest ograniczony, a szpitale pozamykane. Znajomość samouzdrawiania, uprawy ziół leczniczych w ogrodzie do produkcji domowych leków okaże się bardzo ważne. Nauki podstawowych procedur jak szycie ran, udzielenia pierwszej pomocy i czy innych będzie także wielce pomocne. Jako „znachor” lokalnej społeczności będziesz bardzo szanowany.

9. Mechanika

Zapotrzebowanie na mechanika samochodowego, motocykli, ciągników i innych maszyn będzie prawdopodobnie bardzo duże. Również będzie ceniona mechanika rowerowa w świecie, w którym dobre paliwo jest bardzo drogie i trudne do zdobycia. Wiedzy tej i umiejętności nie nauczysz się z dnia na dzień. Jest zalecanym, abyś przynajmniej miał dostęp do książek czy filmów instruktażowych z mechaniki.

10. Produkcja mydła, środków czystości i świec

Z załamanymi kanałami dystrybucji i z ograniczonym dostępem do prądu elektrycznego – mydło, środki higieny i świece będą stanowić cenny produkt. Oczywiście do produkcji tych wyrobów należy poczynić pewne wcześniejsze przygotowania polegające na zgromadzeniu surowców do ich wyrobu. Nawet jeśli będzie to jedyna Twoja wiedza - jak zrobić mydło lub świece to dla najbliższej lokalnej społeczności, będzie to znaczyć sporo.

11. Samoobrona i obronność

Wiedza i praktyczne umiejętności dotycząca obrony własnej, rodziny i lokalnej społeczności będzie ogromnie wartościowe. Mogą nastąpić duże napięcia między różnymi grupami więc bardzo korzystne jest stworzenie wspólnoty dla samoobrony np. rodzin. Wiedza dotycząca strategii obrony, obrony cywilnej (np. postępowanie podczas skażeń chemicznych), samoobrony, walki wręcz, użycia białej i palnej broni, czy kierowaniem zespołami kryzysowymi oraz komunikacji awaryjnej będzie bardzo wartościowa, a wręcz kluczowa dla przetrwania całych wspólnot.

12. Handel wymienny (barter)

Umiejętności handlowe i negocjacyjne, wycena przedmiotów czy usług i ich wymiana bez użycia gotówki będą kluczowe dla funkcjonowania w społeczności bezgotówkowej. Wcześniejsze zgromadzenie zapasów i ich odpowiednie zabezpieczenie da Ci szansę na większy komfort, bo po prostu będziesz mógł nadwyżki np. wymienić na inne przedmioty.

Można zauważyć, że wiele z tych umiejętności należy do umiejętności prowadzących do zapewnienia samowystarczalności.

Ponownie powtórzymy, że nauczenie się tych umiejętności będzie praktycznie niemożliwe jeżeli sytuacja kryzysowa nastąpi np. w przeciągu 2-3 miesięcy.

Ustal w jakiej dziedzinie czujesz się najlepiej, jakie umiejętności najbardziej Tobie pasują i skup się na nich przez naukę oraz gromadź niezbędne narzędzia. Ponieważ trudnym jest stać się ekspertem we wszystkim, mądrym posunięciem jest, aby przeszkolić członków rodziny, czy członków lokalnej społeczności z różnych umiejętności przetrwania i przygotowań do sytuacji kryzysowych.

Pamiętaj, że bez prądu elektrycznego nie będzie również dostępu do internetu.

Godnym polecenia jest stworzenie swojej biblioteki cyfrowej i fizycznej z książkami, poradnikami, filmami tematycznymi, kursami, warsztatami. Czytając praktyczne porady w internecie rób przynajmniej kopie stron przez zachowanie ich w formacie pdf (np. użyj PDFArchiect). Najlepiej byłoby drukowanie i wkładanie wydruków, czy książek do toreb i/lub pojemników wodo- i ognioodpornych. Zrób kopię swojej biblioteki na zewnętrznym dysku (na nie jednym!), który odpowiednio zabezpiecz.

Pamiętaj, że wiedza i umiejętności do zaspokajania ludzkich potrzeb, głównie podstawowych będzie jedyną formą bycia użytecznym podczas wystąpienia zagrożeń czy formą „zarobkowania” w zresetowanym świecie.

Wiedza jest czymś, czego nikt nie może Ci zabrać. To wieczne bogactwo, które pomoże Ci przetrwać i prosperować dzisiaj, w sytuacji kryzysowej czy i po ewentualnym resecie.

Nie polegaj na rządzie czy instytucjach, bo one nie mają niczego do zaoferowania.

Weź bezpieczeństwo w swoje ręce. Przygotuj się teraz!

Na podstawie: Jeffrey’a Green http://www.activistpost.com/2010/11/10-skills-needed-to-thrive-in-post.html

3polubienia

Super i dziekuje Ci Mieczysław II za ten materiał. :slight_smile:

Witajcie,

Jestem z Krakowa. Prowadzę Gabinet Terapii Naturalnych. Głównie specjalizuję się w aromaterapii, muzykoterapii. Posiadam także ogólną wiedzę z różnych technik terapii naturalnych m.in medycyna chińska psychosomatyka, bańki. Służę wiedzą. tel. 579528098

3polubienia

Constantius myślę, że z Twoimi umiejętnościami chętnie Cię przyjmnie Rada Zdrowia

1polubienie

Witam w jaki sposób mogę dostać się na listę eko rolników?

Wielkie dzięki Mieczysław II … super robota.

Witaj, listy rolników do pobrania w tekście powyżej, dodatkowo pisząc do mnie na maila: [email protected] otrzymasz listę już sprawdzonych gospodarstw i polecanych. Cały czas brakuje nam konsultantów w poszczególnych Rodach do weryfikacji eko gospodarstw i dopisania innych zaufanych źródeł zaopatrzenia(niekoniecznie z certyfikatem eko).

Wszystko pięknie ale zapomniano o rzeczy najważniejszej. Oczywiście woda należy do tych najważniejszych ale nie na pierwszym miejscu. Miejsce pierwsze to powietrze do oddychania, potem woda , ciepłoi jedzenie. Nie można zapominać o maskach, filtrach do oczyszczania powietrza. Każdy musi być zaopatrzony w odpowiednią maskę, najlepiej taką na całą twarz , chroniącą nie tylko układ oddechowy ale również oczy. Ewentualnie osobne szczelne okulary ochronne. Na allegro można jeszcze w miarę przystępnej cenie kupić takie maski nowe lub z demobilu w różnych rozmiarach, dla dzieci również. Pozdrowienia.

Przeglądając tę stronę akceptujesz regulamin naszej społeczności.

Jest to prywatna i zastrzeżona przestrzeń dla Suwerenów

Zastrzegamy sobie wszelkie prawa i odrzucamy wszelkie jurysdykcje poza prawem naturalnym. Jeśli reprezentujesz korporację, rząd, prywatną agencję lub inną korporację, lub jeśli Twoją intencją jest zbieranie prywatnych danych i naruszanie prywatności, nie masz pozwolenia na odczyt, zapis lub kopiowanie zawartości tej wiadomości. Wycofaj się natychmiast!

Jednakże, jeżeli popełnisz to naruszenie bez uzyskania indywidualnej, ręcznie napisanej zgody, automatycznie akceptujesz stałą opłatę karną w wysokości €10.000 (dziesięć tysięcy) euro za każdy 1 bit informacji oraz za każde pojedyncze naruszenie, plus wszelkie koszty obsługi i egzekucji należności.

Nie ma miejsca na negocjacje.
Dziękujemy za współpracę!