Nowy system operacyjny

Dzień dobry/Cześć mam kilka pytań. Ostatnio zacząłem coraz mocniej myśleć nad zmiana systemu operacyjnego na swoim macbooku. Wczoraj przeinstalowałem cały system na ubuntu, nie do końca mi on pasuje (znalazłem na forum że lepszym wyborem byłby debian). Moje pytania:

1)Czy ktoś z użytkowników podpowiedziałby mi jakiego linuxa wybrać lub może polecicie mi coś lepszego od linuxa

2) Czy ktoś podpowiedziałby mi jak teraz z ubuntu przesiaść się na inny system operacyjny

Z góry dzięki za odpowiedzi :smiley:

Nic lepszego od Linuksa raczej nie ma. Przynajmniej biorąc na raz bezpieczeństwo, wydajność, wsparcie, prywatność. Napisz może jaki masz problem z Ubuntu? Podejrzewam, że może chodzić o środowisko graficzne, a nie o dystrybucję. Jak zainstalujesz Debian’a z Gnome to będzie Ci ciężko odczuć różnicę (chociaż pewne rzeczy będą inne). Na początek proponuję, żebyś sobie sprawdził Kubuntu. :slight_smile:

tak, jesli lubisz dock’i to Gnome. moje typy to manjaro lub mint - proste, duzo uztkownikow, stabilne. manjaro jest w wersji Gnome, mint niestety nie, ale do kazdej dystrybucji mozna dolozyc dock’i i inne bajery.

najlepiej najpierw objerzyj sobie kilka filmow na YT - wybierz sobie 2-3 dystrybucje, zrob bootowalny USB i odal w trybie live - mozesz sie pobawic bez instalowanie systemu i stwierdzic samemu, ktory najbardziej ci lezy.

jak zrobisz sobie podczas instalacji podzial na 3 partycje:

  1. / (np. 50 GB na system)
  2. SWAP (np. 2 GB - pamiec wymiany)
  3. /home (pozostałe GB na dane)

    to nowy system mozesz sobie stawiac co drugi dzien, bez wplywu na dane.

Najprostszy będzie Linux Mint zainstaluj 19, choć już 20 wyszła :wink:

Jest najbardziej przybliżona wizualnie pod Windowsa :wink:

Najpierw zadaj sobie proste pytanie - czego oczekujesz po Linuksie w porównaniu do Mac OS (poza oczywistą kwestią prywatności) i dlaczego właściwie chcesz rezygnować z Mac OS. Ubuntu przeinstalować na innego Linuksa możesz w każdej chwili, wystarczy odpalić instalator i wybrać nadpisanie obecnego systemu. Jeżeli masz wydzieloną osobno partycję /home, możesz ją swobodnie podmontować w nowym systemie bez utraty danych (formatujesz jedynie partycję systemową /).