Nowy system operacyjny

Dzień dobry/Cześć mam kilka pytań. Ostatnio zacząłem coraz mocniej myśleć nad zmiana systemu operacyjnego na swoim macbooku. Wczoraj przeinstalowałem cały system na ubuntu, nie do końca mi on pasuje (znalazłem na forum że lepszym wyborem byłby debian). Moje pytania:

1)Czy ktoś z użytkowników podpowiedziałby mi jakiego linuxa wybrać lub może polecicie mi coś lepszego od linuxa

2) Czy ktoś podpowiedziałby mi jak teraz z ubuntu przesiaść się na inny system operacyjny

Z góry dzięki za odpowiedzi :smiley:

Nic lepszego od Linuksa raczej nie ma. Przynajmniej biorąc na raz bezpieczeństwo, wydajność, wsparcie, prywatność. Napisz może jaki masz problem z Ubuntu? Podejrzewam, że może chodzić o środowisko graficzne, a nie o dystrybucję. Jak zainstalujesz Debian’a z Gnome to będzie Ci ciężko odczuć różnicę (chociaż pewne rzeczy będą inne). Na początek proponuję, żebyś sobie sprawdził Kubuntu. :slight_smile:

tak, jesli lubisz dock’i to Gnome. moje typy to manjaro lub mint - proste, duzo uztkownikow, stabilne. manjaro jest w wersji Gnome, mint niestety nie, ale do kazdej dystrybucji mozna dolozyc dock’i i inne bajery.

najlepiej najpierw objerzyj sobie kilka filmow na YT - wybierz sobie 2-3 dystrybucje, zrob bootowalny USB i odal w trybie live - mozesz sie pobawic bez instalowanie systemu i stwierdzic samemu, ktory najbardziej ci lezy.

jak zrobisz sobie podczas instalacji podzial na 3 partycje:

  1. / (np. 50 GB na system)
  2. SWAP (np. 2 GB - pamiec wymiany)
  3. /home (pozostałe GB na dane)

    to nowy system mozesz sobie stawiac co drugi dzien, bez wplywu na dane.

Najprostszy będzie Linux Mint zainstaluj 19, choć już 20 wyszła :wink:

Jest najbardziej przybliżona wizualnie pod Windowsa :wink:

Przeglądając tę stronę akceptujesz regulamin naszej społeczności.

Jest to prywatna i zastrzeżona przestrzeń dla Suwerenów

Zastrzegamy sobie wszelkie prawa i odrzucamy wszelkie jurysdykcje poza prawem naturalnym. Jeśli reprezentujesz korporację, rząd, prywatną agencję lub inną korporację, lub jeśli Twoją intencją jest zbieranie prywatnych danych i naruszanie prywatności, nie masz pozwolenia na odczyt, zapis lub kopiowanie zawartości tej wiadomości. Wycofaj się natychmiast!

Jednakże, jeżeli popełnisz to naruszenie bez uzyskania indywidualnej, ręcznie napisanej zgody, automatycznie akceptujesz stałą opłatę karną w wysokości €10.000 (dziesięć tysięcy) euro za każdy 1 bit informacji oraz za każde pojedyncze naruszenie, plus wszelkie koszty obsługi i egzekucji należności.

Nie ma miejsca na negocjacje.
Dziękujemy za współpracę!