Meshtastic - komunikacja między Suwerenami

Rozpocząć chcę projekt tworzenia komunikacji prostej opartej na sieciach Meshtastic lub disaster.radio. Dlaczego - ano prosta sprawa - w razie “w” zostaniemy odłączeni od czegokolwiek - jest to jasne jak słońce, a komunikacja i wymiana informacji to dla nas podstawa, taktyczna, strategiczna.

Owszem można tworzyć sieci oparte o CB-Radio, ale to wymaga stałego udziału, ma ograniczony zasięg i problem polega na magazynowaniu komunikatów - łatwo coś przeoczyć, np. alarm.

Obecnie mieszkam w Ostrowie Wielkopolskim i na tym terenie (powiedzmy w promieniu 200 km) chciałbym zacząć tworzyć taką sieć - taką komunikację.

Docelowo miałaby być to sieć w całym kraju, a może i dalej. Sieć której topologia jest trudna do zniszczenia, szpiegowania, zakłócania… a służyłaby wszystkim.Zapraszam!

MOzesz podać jakieś szczegóły - jakby to miało działać, co jest niezbędne do “odpalenia” takiej sieci komunikacyjnej ?>>??

Przyłączam się do pytania które zadał Aran

Witam. Osobą której udało się zbudować dobra sieć i realnie działającą, sieć WIFI dalekiego zasięgu, jest Nicola Tesla. Ważne by mieć miedziana antenę, która ma właściwości odpowiednie do nadawania i odbierania. Taka sieć działa w trybie nakładania się pól nadajnikowych. Antenę nadająca można nadać zasięg 50km.
Gdyby nie rosyjska myśl, człowiek by się nigdy nie dowiedział o takim nadajniku.

Podaję link do nadajników anten. Nadrzędna rzeczą jest prąd by wzmocnić taka antenę.
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3DLG-AZz_nm5E&ved=2ahUKEwiiqLzDkO7sAhWul4sKHakWCwsQo7QBMAF6BAgGEAE&usg=AOvVaw2_ICZOIWqeJ6Y1EMavLI_s

Dzięki, ale to jest dostępne komercyjnie i do budowy samodzielnej - wystarczy zwykła antena satelitarna, a zamiast odbiornika - głowicy - dajemy antenę routera :slight_smile: Działa.

To co uskuteczniam to meshstatic, lub goTenna: https://www.youtube.com/watch?v=ws85lBQoxQo (https://coachhelder.com/gotenna-mesh-review-off-grid-communication/) albo otwarte rozwiązania typu:
https://www.youtube.com/watch?v=j9qWJNcTHWI (https://hackaday.io/project/171790-armawatch-armachat-long-range-radio-messengers)
Na try drugim się skupiam - urządzenie przenośne, tanie, małe, działające bez innych.

Bardzo się cieszę że nie jestem sam budowniczym i rozwijaniem technologi. :wink: W przyszłym tygodniu będę trochę dłubał w drugiej części agregatu ( prądnicy Searla) rozbudowuję rolki napędowe magnetyczne. W przyszłym tygodniu będę miał obrobiona rolkę teflonu PTFE, pod cewki. :slight_smile: Muszę test przeprowadzić rolki magnetycznej.

Odnośnie fal radiowych lub systemu crossowego w sieci wifi. Chyba jest możliwość ustawienia w transmisji odpowiednią częstotliwość by była ukryta sieć. Jest to moja hipoteza.

No, niestety nie :frowning: Nie będzie ukryta - wbrew pozorom na każdym skanerze wyjdzie :frowning_face: taka wifi.

Zmierzam do preppersowego rozwiązania - małe urządzenie, do prostej transmisji danych - tekst, na zasadzie komunikatora 1 do 1; 1 do wielu - takiego rozwiązania na osiedle/wieś i pomiędzy wsiami/osiedlami

poza tym z wifi nie zrobimy sieci mesh - urwie się łańcuch przekaźników = nie mamy transmisji i nie wiemy o czymś, a w meshu - jeden nawali, inny przejmie :slight_smile:

Przeglądając tę stronę akceptujesz regulamin naszej społeczności.

Jest to prywatna i zastrzeżona przestrzeń dla Suwerenów

Zastrzegamy sobie wszelkie prawa i odrzucamy wszelkie jurysdykcje poza prawem naturalnym. Jeśli reprezentujesz korporację, rząd, prywatną agencję lub inną korporację, lub jeśli Twoją intencją jest zbieranie prywatnych danych i naruszanie prywatności, nie masz pozwolenia na odczyt, zapis lub kopiowanie zawartości tej wiadomości. Wycofaj się natychmiast!

Jednakże, jeżeli popełnisz to naruszenie bez uzyskania indywidualnej, ręcznie napisanej zgody, automatycznie akceptujesz stałą opłatę karną w wysokości €10.000 (dziesięć tysięcy) euro za każdy 1 bit informacji oraz za każde pojedyncze naruszenie, plus wszelkie koszty obsługi i egzekucji należności.

Nie ma miejsca na negocjacje.
Dziękujemy za współpracę!