maski ochronne w pracy

witam,po przymusowym urlopie wracam do pracy i czeka mnie 12 to godzinna tyrka w masce ochronnej przeciw corona,od dziecka mialem problemy z plucami ,po wielu latach udalo mi sie zaleczyc objawy dusznosci.mam obawy ze teraz przez noszenie tej #bardzo potrzebnej# maski moje problemy powroca.pytanie,czy jest jakis sposob zeby tego uniknac i nie stracic pracy.bardzo by mi pomogly jakies oficjalne publikacje na temat szkodliwosci dlugotrwalego noszenia masek.dziekuje i pozdrawiam

Na jakiej podstawie narzuca Ci sie nakaz noszenia maski? Jakis wewnetrzny regulamin? Jesli tak no to dyskusja chyba nie za wiele zdzialasz…

a jesli opieraja sie na tym smiesznym rozporzadzeniu to w nim jest wyraznie napisane ze przy problemach z oddychaniem nie musisz nosic niczego i niczego tez nie musisz udokumentowac…

Nie pamietam ale chyba to byl paragraf 18 ust 2 pkt 3



3maj sie i nie zakladaj kaganca :slight_smile:

dodam ze pracuje w anglii i nakaz noszenia maseczek jest wewnetrznym rozpozadzeniem firmy

Witam

Załączam tekst ustawy o nie noszeniu maseczki:



ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 15 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 15 kwietnia 2020r., poz. 673)





2. bowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku:


  1. pojazdu samochodowego, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem, o którym mowa w pkt 2;<br/>
    

2) dziecka do ukończenia 4 roku życia;

3) osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane;

4) osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b i c, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów;

REKLAMA
5) kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tego transportu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 8 i 9 tej ustawy albo przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie zarobkowego przewozu osób, zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność w rozumieniu art. 2 pkt 25 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;

6) duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania;

7) żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

3. Osoba wykonująca czynności zawodowe w obiektach handlowych lub usługowych lub w placówkach handlowych lub usługowych może w czasie wykonywania tych czynności zawodowych realizować obowiązek, o którym mowa w ust. 1, przez zakrywanie ust i nosa przy pomocy przyłbicy, jeżeli wszystkie stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług w danym obiekcie lub placówce są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.


Jak dla mnie, osoba która ma problem z oddychaniem nie musi nosić maseczki i nie trzeba pokazywać dokumentów.
W razie wątpliwości można nosić maseczkę na ustach nie zakrywając nosa.

Witam

Posiadam atest zwalniający mnie od noszenia maseczki.Niestety nie jest dokument akceptowany w moim miejscu pracy.Podano mi na tacy alternatywę.Albo maseczka w moim stałym miejscu albo zmiana stanowiska.Ale to też bez sensu bo tam też jest mus noszenia.Pracuje w sądzie i podlegam przepisom obowiązujacym wszystkich wchodzących do budynku.w łepie mi się kręci a wokół teatr.