Jak pozbyć się gotówki?

Dzwonią z autentycznych numerów infolinii bankowych – wyłudzają kody SMS autoryzujące transakcje. Możecie stracić oszczędności życia

Zwięzły i precyzyjny opis sytuacji przedstawił zespół CERT Polska:

Ostrzegamy przed bardzo dobrze przygotowanym atakiem telefonicznym, w którym przestępcy próbują uzyskać kod SMS potrzebny do utworzenia odbiorcy zaufanego. W konsekwencji umożliwia to kradzież środków z konta. Atakujący dzwonią do ofiar podszywając się pod numer telefonu infolinii banku i proszą o kod SMS, najczęściej w bardzo nachalny sposób. Co ważne, numer infolinii nie jest pod kontrolą przestępców, dzwoniąc pod niego połączymy się z bankiem. Niestety telefonia GSM umożliwia podszycie się pod dowolny numer telefonu (tzw. spoofing). Przestępcy wykorzystują do tego celu wyspecjalizowane serwisy.

O technice tej jako pierwszy powiadomił nas Idea Bank, ale z informacji medialnych wynika, że inne banki też są tak atakowane. Przekażcie posta znajomym, niezależnie w jakim banku mają konto i pamiętajcie aby zgłaszać takie telefony na https://incydent.cert.pl – pozwoli to nam skuteczniej pracować z bankami w zakresie zwalczania tego typu praktyk.

Podsumujmy najistotniejsze kwestie:

Atakujący dzwonią z realnego numeru infolinii bankowych (można to zrealizować gotowymi – nawet on-lineowymi – narzędziami realizującymi podszycie się pod dowolny numer GSM) – nie jest to atak ani na bank, ani na sieć GSM; jest to wykorzystanie pewnej nieprzyjemnej właściwości sieci komórkowych (wszyscy ufają wszystkim)

Atakujący wykradają kod umożliwiający zdefiniowanie tzw. zaufanego odbiorcy = mogą realizować w przyszłości przelewy na własne konto, bez posiadania dodatkowych kodów SMS

Pamiętajmy, że aby wykraść środki, atakującym nie wystarczy sam kod przesłany SMS-em – potrzebują jeszcze Waszego loginu / hasła do bankowości (czyli drugiego czynnika uwierzytelniającego)

Nie powinniśmy podawać żadnych kodów autoryzacyjnych w przypadku kiedy ktoś do nas dzwoni (niezależnie z jakiego numeru). Najlepiej w ogóle nie podawać numerów autoryzujących transakcje w rozmowie telefonicznej.

Pozostawiam bez komentarza;

Pozdrawiam.

:ugeek:

Przeglądając tę stronę akceptujesz regulamin naszej społeczności.

Jest to prywatna i zastrzeżona przestrzeń dla Suwerenów

Zastrzegamy sobie wszelkie prawa i odrzucamy wszelkie jurysdykcje poza prawem naturalnym. Jeśli reprezentujesz korporację, rząd, prywatną agencję lub inną korporację, lub jeśli Twoją intencją jest zbieranie prywatnych danych i naruszanie prywatności, nie masz pozwolenia na odczyt, zapis lub kopiowanie zawartości tej wiadomości. Wycofaj się natychmiast!

Jednakże, jeżeli popełnisz to naruszenie bez uzyskania indywidualnej, ręcznie napisanej zgody, automatycznie akceptujesz stałą opłatę karną w wysokości €10.000 (dziesięć tysięcy) euro za każdy 1 bit informacji oraz za każde pojedyncze naruszenie, plus wszelkie koszty obsługi i egzekucji należności.

Nie ma miejsca na negocjacje.
Dziękujemy za współpracę!