Internet-Ciekawostki.

2019.11.14.01.[PL]- text - Informatyka - Wyciek danych osobowych

Ciekawostka, która dotyczy Windowsa; dlaczego dobrze by było tą dystrybucję zmienić na Debiana? Proszę czytać dalej. Informatyk, a taki nieostrożny? A co powiedzieć o zwykłych użytkownikach? Którzy nie rozumieją podstaw? Nadszedł czas aby to zmienić, w myśl zasady - “I ty zostań troszkę informatykiem” - O tak na własne potrzeby.

Pozdrawiam. :ugeek:Centrum Onkologii we Wrocławiu: wyciekło ~200 000 rekordów danych osobowych.

13 listopada 2019, 22:31*Sprawa dotyczy wszystkich pacjentów, którzy leczyli się w placówce od 2002 roku, a także pracowników. Ich dane wyciekły, ponieważ zginął laptop pracownika zewnętrznej firmy informatycznej, która współpracuje z Dolnośląskim Centrum Onkologii.

Powodem opublikowania informacji o wycieku jest kradzież laptopa z firmy IT obsługującej placówkę, a zawierającego dane osobowe.

Dobra informacja: wg Dolnośląskiego Centrum Onkologii na skradzionym sprzęcie nie było danych medycznych (w przypadku pacjentów było tam: imię, nazwisko, numer PESEL i data urodzenia).

Zła informacja: laptop nie miał skonfigurowanego szyfrowania dysku.

Informacja „dziwna”:

Firma informatyczna, do której należał komputer, zmieniła hasło i zabezpieczyła dyski. Jeśli ktoś spróbuje odczytać dane z pliku, zostanie to odnotowane. Do tej pory nie miało to miejsca.

Jeśli nie było FDE, a laptop zabezpieczony jest hasłem (jak mniemamy do Windowsa), to dane z dysku można bez problemu i bez kontaktu ze światem zewnętrznym pobrać.

PS

Pamiętajcie również o szyfrowaniu nośników przenośnych.“Wiedza bywa groźna, a nie wiedza jest dużo groźniejsza”

Przeglądając tę stronę akceptujesz regulamin naszej społeczności.

Jest to prywatna i zastrzeżona przestrzeń dla Suwerenów

Zastrzegamy sobie wszelkie prawa i odrzucamy wszelkie jurysdykcje poza prawem naturalnym. Jeśli reprezentujesz korporację, rząd, prywatną agencję lub inną korporację, lub jeśli Twoją intencją jest zbieranie prywatnych danych i naruszanie prywatności, nie masz pozwolenia na odczyt, zapis lub kopiowanie zawartości tej wiadomości. Wycofaj się natychmiast!

Jednakże, jeżeli popełnisz to naruszenie bez uzyskania indywidualnej, ręcznie napisanej zgody, automatycznie akceptujesz stałą opłatę karną w wysokości €10.000 (dziesięć tysięcy) euro za każdy 1 bit informacji oraz za każde pojedyncze naruszenie, plus wszelkie koszty obsługi i egzekucji należności.

Nie ma miejsca na negocjacje.
Dziękujemy za współpracę!