Edukacja domowa dzieci / alternatywne metody nauczania

To mój pierwszy wpis na forum, więc Witam serdecznie wszystkich !
Ten temat poruszyłam kilka dni temu na chacie Ariów na kanale lubelszczyzna, ale postanowiłam, że dobrze będzie założyć oddzielny wątek na forum.

Jesteśmy z mężem rodzicami 4 letniego dziecka. Poszukujemy rodziców mających swoje dzieci w Edukacji domowej lub w innych alternatywnych i godnych polecenia systemach kształcenia. Chętnie spotkamy się na żywo.

Na razie nasz syn nie uczęszcza do żadnej placówki wychowawczej. Zostały nam dwa lata do tzw. “zerówki” i rozpoczęcia przygody z obowiązkiem edukacji. Nie odpowiada nam obecny system edukacji z bardzo wielu przyczyn. Podam tylko niektóre z nich : lekcje tematyczne podzielone na 45 minutowe segmenty z których dziecko nie jest w stanie nic wynieść, brak warsztatów i czystej praktyki - rozwijania kierunkowego swoich pasji i predyspozycji, siedzenie w szkolnych ławach po wiele godzin dziennie, a co za tym idzie brak sprawności fizycznej (dodatkowe godziny spędzone na odrabianiu lekcji). Wg nas więcej lekcji powinno odbywać się w terenie, wśród przyrody lub powinna być to nauka konkretnych umiejętności wśród społeczeństwa. a nie zamykanie dzieci w szkolnych murach i nakładanie im łopatą do głowy “wiedzy”, którą mają nabyć, zdać, dostać ocenę i szybko zapomnieć . Pamiętam ile czasu sama straciłam w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącym. Uważam, że obecny system kształcenia wychowuje nam społeczeństwo kalekie, uzależnione od systemu , niezdolne do podejmowania i realizowania własnych działań ( w tym zakładania własnych przedsiębiorstw). Osoba wychowana w obecnym systemie kształcenia świetnie sprawdzi się np. w korporacji ( system kar i nagród, ścisła hierarchia, bezmyślne wykonywanie rozkazów przełożonego itd.) . Natomiast według mnie chodzi o to, aby wychować ludzi wolnych, świadomych tego w czym są dobrzy, do czego mają predyspozycje, wiedzących jak uzyskać przychód z własnej działalności, mających wysokie poczucie własnej wartości ( szkoła “tradycyjna” bardzo skutecznie go obniża ze względu na bezustanne porównywanie do innych uczniów i pożądanych zachowań, odpowiedzi…). W dawnych czasach, kiedy wiedza była przekazywana z dziadka na ojca, z ojca na syna to rodzice sami przekazywali swoje zawody dzieciom - osoba osiemnastoletnia już miała fach w ręku i była gotowa na utrzymanie się z własnej pracy. Teraz? Produkcja magistrów, którzy po ukończeniu pięcioletnich studiów nie potrafią nic… Znamy rodzinę wychowującą dwójkę dzieci w trybie nauczania domowego. Co roku mają egzaminy sprawdzające poziom ich wiedzy, uczą się sami pod kontrolą rodziców. My z mężem myśleliśmy o tym aby zebrać rodziny z dziećmi o podobnych poglądach i zorganizować jakąś grupę wsparcia rodziców, którzy wymienialiby się doświadczeniem, być może pomagali dzieciakom w lekcjach, składali się na pensję dla nauczycieli dochodzących (korepetytorów) . Tak jak pisałam, jesteśmy otwarci na kontakt z takimi osobami, być może także z takimi rodzicami, którzy chcieliby wypisać dzieci ze szkoły i rozpocząć nauczanie domowe. Jednym słowem myślimy o tym, aby zacząć się konkretnie organizować :slightly_smiling_face: Pozdrawiam :slightly_smiling_face:

Myślałam też kiedyś o zorganizowaniu ludzi z jakąś pasją, którzy mogliby takim dzieciom z nauczaniem domowym - będącym w grupie -zaprezentować swoje umiejętności, zainteresowania… być może mogliby być inspiracją dla “młodych”. Chodzi mi o zorganizowanie jakiegoś “warsztatu” np. lekcji gotowania, zielarstwa, majsterkowania, malowania, jakiejś dyscypliny sportu, czegokolwiek co jest wartościowe i chciałoby się przekazać… Pomysłów na takie zajęcia może być wiele. Wydajemy duże pieniądze na zajęcia dodatkowe dla dzieci i wszelkiego rodzaju warsztaty. Moglibyśmy organizować się niezależnie we własnej społeczności :slightly_smiling_face: ( oczywiście te plany już bardziej lokalnie )

Przeglądając tę stronę akceptujesz regulamin naszej społeczności.

Jest to prywatna i zastrzeżona przestrzeń dla Suwerenów

Zastrzegamy sobie wszelkie prawa i odrzucamy wszelkie jurysdykcje poza prawem naturalnym. Jeśli reprezentujesz korporację, rząd, prywatną agencję lub inną korporację, lub jeśli Twoją intencją jest zbieranie prywatnych danych i naruszanie prywatności, nie masz pozwolenia na odczyt, zapis lub kopiowanie zawartości tej wiadomości. Wycofaj się natychmiast!

Jednakże, jeżeli popełnisz to naruszenie bez uzyskania indywidualnej, ręcznie napisanej zgody, automatycznie akceptujesz stałą opłatę karną w wysokości €10.000 (dziesięć tysięcy) euro za każdy 1 bit informacji oraz za każde pojedyncze naruszenie, plus wszelkie koszty obsługi i egzekucji należności.

Nie ma miejsca na negocjacje.
Dziękujemy za współpracę!