DOM bez chemii

Tu wpisuj sprawdzone ekologiczne przepisy środków do mycia prania, czyszczenia.

  • Mydło: Ugotowałam (10-15min.) pokrojone świeże kasztany 6 sztuk. Umyłam synowi głowę, całe ciało, umyłam tym mydłem naczynia. Fajne.
  1. Pranie w pralce
  • Mniej proszku do pralki: Wrzucam piłkę lub 2 tenisowe i daję o połowę mniej proszku do prania.
  • Mniej proszku do prania: Piorę na malejącym księżycu lub w dni wody (księżyc w znakach: raka, skorpiona, ryb). Także czekam z plamami, które nie sprały się wcześniej na malejący księżyc.
  • Piorę w sodzie 1-2 łyżki lub rozpuszczonych płatkach mydlanych - białe.
    Kolorowe - w indyjskich orzechach piorących lub płatkach mydlanych.
  • do mycia podłóg: mydło marsylskie - można kupić gotowe w butelkach.
  • dywany: dziurkuję nakrętkę do słoiczka. Wsypuję do małego słoiczka z szeroką nakrętką sodę. wkrapiam 3-4 krople olejku zapachowego, wstrząsam. Posypuję dywany. po 20 min. odkurzam. Efekt: żywsze kolory, ładny zapach.
    2.Pranie ręczne:
    Koce, dywaniki, bardzo grube rzeczy jak wełniane swetry, czapki itp. piorę przepychaczką do zlewu.
    Duże rzeczy, które nie mieszczą się w pralce lub trzeba prać ręcznie, zakładam kalosze (żeby chronić nogi przed proszkiem, chyba, że pierzesz w orzechach lub czymś dla skóry delikatnym to można na boso) i depczę je nogami w wannie lub dużej misce. Dzięki temu nie bolą ręce.:slight_smile:
    pranie dywanu:
    Posypuję dywan sodą i szoruję mokrą szczotką, przecieram nadmiar wilgoci szmatką.
    3.Płyn do naczyń:
    1). z naszych kasztanów pokrojonych i ugotowanych (10-15min.)
    2). soda z wodą i olejkiem zapachowym 2-3 krople ulubionego (pomarańczowy), trochę oliwy lub oleju kokosowego.
    3). biała mąka z solą rozpuść w wodzie w zlewie.
    4). proszek do zmywania nałożony na gąbkę. Drobno zmielona gorczyca ( popularny ukraiński przepis)
    4.Do mycia ciała:
    1). mąka grochowa
    2). mydło z gotowanych polskich kasztanów
    3). mydło z orzechów indyjskich.
    4). woda z gotowania korzenia mydlnicy (też do włosów).
    W sumie można ze wszystkiego zrobić peeling. ( cukier, sól, otręby)
  1. Jeśli jesteś chory, lub miałeś stresujący dzień użyj pod prysznicem lub do wanny zamiast mydła dobrej polskiej soli jako peelingu. Sól oczyszcza energetycznie.
    5.Do mycia głowy:
    Rozbełtane samo żółtko! jaja kurzego (na długie włosy 2-3), masujesz, zostawiasz na 2-3 minuty, potem spłukujesz wodą a na koniec płuczesz włosy ciepłą wodą 1l. 0,5szkl. octu jabłkowego lub innego domowej roboty. Przygotuj sobie wcześniej żółtka i litrowy dzbanek lub garczek z octem. Pod koniec mycia głowy woda wpływająca do oczu trochę szczypie, ale zabija nurzeńce. Podobno przeciwdziała zaćmie.
  • 6.Nieładnie pachnące miejsca, tapicerka (kot, kupa dziecka, tapicerka w aucie, krzesła robocze, zapocone miejsca przebywania (fotel, krzesło, poduszka) mocno pocących się ludzi itp. posypuję specjalnym proszkiem wyciągającym zapachy zwierząt ( do kupienia w sklepie zoologicznym - dla mnie rewelacyjne odkrycie) lub sodą. Po kocie myję wodą z octem.
    7.Sedes wsypuję sodę 1-2 łyżki (soda rozpuszcza kamień), zostawiam na noc. dostępne są też ekologiczne preparaty, które nie zabijają dobrych bakterii w szambie czy oczyszczalni ścieków. Do oczyszczalni czy samba wrzucam co tydzień 1 miarkę preparatu. Dobrze sprawdzają się też drożdże.
  1. czyszczenie różnych powierzchni sodą:
    blaty kuchenne, parapety, kuchenka,ciemne plamy na blacie, - soda, a potem kwasek cytrynowy lub cytryna)
    A co wy stosujecie w domu?
3 polubienia

1:1 woda ocet kilka kropli olejku eterycznego można czyścić wszystko toaletę, kuchnie, swietnie usuwa bakterie dezynfekuje i jest naturalny

3 polubienia