DOM bez chemii

Tu wpisuj sprawdzone ekologiczne przepisy środków do mycia prania, czyszczenia.

 • Mydło: Ugotowałam (10-15min.) pokrojone świeże kasztany 6 sztuk. Umyłam synowi głowę, całe ciało, umyłam tym mydłem naczynia. Fajne.
 1. Pranie w pralce
 • Mniej proszku do pralki: Wrzucam piłkę lub 2 tenisowe i daję o połowę mniej proszku do prania.
 • Mniej proszku do prania: Piorę na malejącym księżycu lub w dni wody (księżyc w znakach: raka, skorpiona, ryb). Także czekam z plamami, które nie sprały się wcześniej na malejący księżyc.
 • Piorę w sodzie 1-2 łyżki lub rozpuszczonych płatkach mydlanych - białe.
  Kolorowe - w indyjskich orzechach piorących lub płatkach mydlanych.
 • do mycia podłóg: mydło marsylskie - można kupić gotowe w butelkach.
 • dywany: dziurkuję nakrętkę do słoiczka. Wsypuję do małego słoiczka z szeroką nakrętką sodę. wkrapiam 3-4 krople olejku zapachowego, wstrząsam. Posypuję dywany. po 20 min. odkurzam. Efekt: żywsze kolory, ładny zapach.
  2.Pranie ręczne:
  Koce, dywaniki, bardzo grube rzeczy jak wełniane swetry, czapki itp. piorę przepychaczką do zlewu.
  Duże rzeczy, które nie mieszczą się w pralce lub trzeba prać ręcznie, zakładam kalosze (żeby chronić nogi przed proszkiem, chyba, że pierzesz w orzechach lub czymś dla skóry delikatnym to można na boso) i depczę je nogami w wannie lub dużej misce. Dzięki temu nie bolą ręce.:slight_smile:
  pranie dywanu:
  Posypuję dywan sodą i szoruję mokrą szczotką, przecieram nadmiar wilgoci szmatką.
  3.Płyn do naczyń:
  1). z naszych kasztanów pokrojonych i ugotowanych (10-15min.)
  2). soda z wodą i olejkiem zapachowym 2-3 krople ulubionego (pomarańczowy), trochę oliwy lub oleju kokosowego.
  3). biała mąka z solą rozpuść w wodzie w zlewie.
  4). proszek do zmywania nałożony na gąbkę. Drobno zmielona gorczyca ( popularny ukraiński przepis)
  4.Do mycia ciała:
  1). mąka grochowa
  2). mydło z gotowanych polskich kasztanów
  3). mydło z orzechów indyjskich.
  4). woda z gotowania korzenia mydlnicy (też do włosów).
  W sumie można ze wszystkiego zrobić peeling. ( cukier, sól, otręby)
 1. Jeśli jesteś chory, lub miałeś stresujący dzień użyj pod prysznicem lub do wanny zamiast mydła dobrej polskiej soli jako peelingu. Sól oczyszcza energetycznie.
  5.Do mycia głowy:
  Rozbełtane samo żółtko! jaja kurzego (na długie włosy 2-3), masujesz, zostawiasz na 2-3 minuty, potem spłukujesz wodą a na koniec płuczesz włosy ciepłą wodą 1l. 0,5szkl. octu jabłkowego lub innego domowej roboty. Przygotuj sobie wcześniej żółtka i litrowy dzbanek lub garczek z octem. Pod koniec mycia głowy woda wpływająca do oczu trochę szczypie, ale zabija nurzeńce. Podobno przeciwdziała zaćmie.
 • 6.Nieładnie pachnące miejsca, tapicerka (kot, kupa dziecka, tapicerka w aucie, krzesła robocze, zapocone miejsca przebywania (fotel, krzesło, poduszka) mocno pocących się ludzi itp. posypuję specjalnym proszkiem wyciągającym zapachy zwierząt ( do kupienia w sklepie zoologicznym - dla mnie rewelacyjne odkrycie) lub sodą. Po kocie myję wodą z octem.
  7.Sedes wsypuję sodę 1-2 łyżki (soda rozpuszcza kamień), zostawiam na noc. dostępne są też ekologiczne preparaty, które nie zabijają dobrych bakterii w szambie czy oczyszczalni ścieków. Do oczyszczalni czy samba wrzucam co tydzień 1 miarkę preparatu. Dobrze sprawdzają się też drożdże.
 1. czyszczenie różnych powierzchni sodą:
  blaty kuchenne, parapety, kuchenka,ciemne plamy na blacie, - soda, a potem kwasek cytrynowy lub cytryna)
  A co wy stosujecie w domu?
2polubienia

1:1 woda ocet kilka kropli olejku eterycznego można czyścić wszystko toaletę, kuchnie, swietnie usuwa bakterie dezynfekuje i jest naturalny

1polubienie

Przeglądając tę stronę akceptujesz regulamin naszej społeczności.

Jest to prywatna i zastrzeżona przestrzeń dla Suwerenów

Zastrzegamy sobie wszelkie prawa i odrzucamy wszelkie jurysdykcje poza prawem naturalnym. Jeśli reprezentujesz korporację, rząd, prywatną agencję lub inną korporację, lub jeśli Twoją intencją jest zbieranie prywatnych danych i naruszanie prywatności, nie masz pozwolenia na odczyt, zapis lub kopiowanie zawartości tej wiadomości. Wycofaj się natychmiast!

Jednakże, jeżeli popełnisz to naruszenie bez uzyskania indywidualnej, ręcznie napisanej zgody, automatycznie akceptujesz stałą opłatę karną w wysokości €10.000 (dziesięć tysięcy) euro za każdy 1 bit informacji oraz za każde pojedyncze naruszenie, plus wszelkie koszty obsługi i egzekucji należności.

Nie ma miejsca na negocjacje.
Dziękujemy za współpracę!