3-ego Maja.

by opolczykpl - 3 maja? Święto? Beze mnie…

..

Gdy byłem młody i głupi, w czasach Solidarności, a raczej Solidurności, brałem udział w obchodach 3 maja 1981 zorganizowanych przez kluczborską „S” oraz rok później, 3 maja 1982, zorganizowanych przez nas w obozie internowanych w Nysie. Czym była i co stanowiła owa konstytucja 3 maja – nie wiedziałem. I nawet mnie to specjalnie nie interesowało. Starczało mi, że 3 maja był ignorowany przez władsze PRL, czyli wówczas w moich oczach było to święto „patryjotyczne”.

Obecnie odrzucam je całkowicie, jak i tamtą szkodliwą konstytucję.

.

<LINK_TEXT text=“https://opolczykpl.wordpress.com/2015/0 … ospolitej/”>https://opolczykpl.wordpress.com/2015/05/03/konstytucja-3-maja-jaka-powinna-byc-aby-miec-szanse-uratowania-ginacej-rzeczypospolitej/</LINK_TEXT>

.

<LINK_TEXT text=“https://opolczykpl.wordpress.com/2012/0 … ja-3-maja/”>https://opolczykpl.wordpress.com/2012/05/03/co-nam-dala-konstytucja-3-maja/</LINK_TEXT>

<LINK_TEXT text=“https://opolczykpl.wordpress.com/…/3-ma … w-i-zydow/”>https://opolczykpl.wordpress.com/…/3-maja-swieto-dla-katolikow-niemcow-i-zydow/</LINK_TEXT>

.

W telegraficznym skrócie…

– Pomijam fakt, że uchwalono ją nielegalnie w warunkach zamachu stanu.

– Najgorszym jej zapisem było oddanie po śmierci Poniatowskiego tronu w dziedziczne władanie Niemcom – dynastii saksońskich elektorów. Czego nie osiągnęło przez wieki cesarstwo niemieckie i krzyżacy – dała konstytucja 3 maja – dziedziczne panowanie niemieckiej dynastii nad Rzeczypospolitą.

– Na dodatek tron oddany Niemcom wzmocniono zniesieniem liberum veto – co w sumie byłoby słuszne, gdyby tron nie dostał się w niemieckie łapska.

– Wprawdzie wreszcie nałożono podatek na kościół (właściciela 1/3 ziem), ale za późno i za niski. Na osłodę kościołowi żydo-katolicyzm uczyniono religią państwową, mimo iż katolików było mniej niż prawosławnych i protestantów, co jedynie zaogniało już istniejące konflikty religijne w państwie.

– Choć ludność etnicznie polska stanowiła ledwie ok 40 % mieszkańców, Rz’plitą Obojga Narodów przerobiono na unitarne Królestwo Polskie, co nasilić musiało konflikty etniczne. Rusini i Litwini nie mieli ochoty być ani Polakami, ani obywatelami drugiej kategorii Królestwa Polskiego.

– Dla poprawy losu chłopstwa pańszczyźnianego – ogromnej większości ludności – konstytucja nie zrobiła nic.

– Odebrała prawa polityczne biedocie szlacheckiej (tzw. gołocie) umożliwiając za to nabywanie ziemi i ubieganie się o szlachectwo bogatemu mieszczaństwu, co było na rękę głównie bogatym niemieckim mieszczanom i żydowskim kupcom i bankierom.

.

Z czego mamy się więc cieszyć, co świętować i za co wychwalać ową konstytucję? :ugeek:

.Ps. Jest to częściowy przedruk ; autor, Opolczyk.

Przeglądając tę stronę akceptujesz regulamin naszej społeczności.

Jest to prywatna i zastrzeżona przestrzeń dla Suwerenów

Zastrzegamy sobie wszelkie prawa i odrzucamy wszelkie jurysdykcje poza prawem naturalnym. Jeśli reprezentujesz korporację, rząd, prywatną agencję lub inną korporację, lub jeśli Twoją intencją jest zbieranie prywatnych danych i naruszanie prywatności, nie masz pozwolenia na odczyt, zapis lub kopiowanie zawartości tej wiadomości. Wycofaj się natychmiast!

Jednakże, jeżeli popełnisz to naruszenie bez uzyskania indywidualnej, ręcznie napisanej zgody, automatycznie akceptujesz stałą opłatę karną w wysokości €10.000 (dziesięć tysięcy) euro za każdy 1 bit informacji oraz za każde pojedyncze naruszenie, plus wszelkie koszty obsługi i egzekucji należności.

Nie ma miejsca na negocjacje.
Dziękujemy za współpracę!